TEKNOLOJİ

Sebla Kutsal | 03.03.2017 - 13:52

Bill Gates’ten Elon Musk’a “yeşil” ışık

Dünyanın en zengin insanı olan Bill Gates, insanları uzaya taşıma projesiyle ses getiren girişimci-mucit Elon Musk ile güçlerini birleştirse neler olabileceğini anlattı.

ABD’nin prestijli iş dergisi Forbes’un “Dünyanın en zenginleri” listesinde halen birinci sırada yer alan Bill Gates ile Tesla, SpaceX ve yeşil enerji şirketi  Solarcity’nin kurucusu Elon Musk‘ın birlikte iş yaptığını düşünün… Sizce hangi alanda çalışırlar, ne yaparlardı?

Sosyal haber sitesi Reddit’te kullanıcıların sorularını yanıtlayan ünlü iş adamı Bill Gates’e benzer bir soru yöneltildi. Gates’in yanıtı, gelecekte dünyamız için en çok değer arz edecek sektöre; “yeşil enerjiye” işaret etti.

CNBC’nin haberine göre, Reddit’in “Ask Me Anything” etkinliğine kısa süreli olarak bağlanan Gates, “Elon Musk ile yeni bir iş kursanız, ne yapmak isterdiniz?” sorusuna, “yeşil ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına odaklanmak isteyebileceği” yanıtını verdi.

“-Şu an sahip olmadığımız- temiz, güvenilir ve ucuz enerjiye ihtiyacımız var” diyen Gates, bunun için “bazı icatlar, mucizevi piller, aşırı güvenli nükleer enerji veya güneşin direkt yakıta dönüştürülmesi” gibi gelişmelerin gerekeceğini dile getirdi.

Gates’in bir sonraki adımı olabilir mi?

Microsoft’un kurucu ortağı Gates’in bu açıklaması, bir sosyal medya platformunda fazla düşünmeden sarf edilmiş sözler gibi görünse de, bence ünlü iş adamının yakın gelecekle ilgili kafasında ne gibi planlar yaptığını ortaya koyuyor. Zira Gates geçen yılın sonlarında temiz enerji sektörüne 1 milyar dolar yatırım yaparak alternatif enerji teknolojilerini desteklemişti. Musk ise hali hazırda ABD’nin en büyük güneş enerjisi tedarikçisi Solarcity’nin kurucu ve yöneticisi. Hal böyle olunca, Gates’in verdiği yanıt sıradan bir varsayımdan çok daha fazla anlam içeriyor. Hatta ileriye dönük gerçekçi bir planın ilk sinyali olarak düşünülebilir.