Skip to main content

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, IBM klavye tasarımcısının istedikleri tek butonu sağlamadıklarını belirtti.

2001 yılında IBM’in 20’nci yıl dönümünün kutlandığı IBM PC etkinliğinde sahne alan orjinal IBM PC tasarımcısı ve sistemin yeniden başlamasını sağlayan Control – Alt – Delete kombinasyonunun yaratıcısı David Bradley, Bill Gates ile ilgili espri yapmıştı. Bradley, “Bu kombinasyonu ben bulmuş olabilirim, ancak Bill bu kombinasyonu ünlü yaptı.” ifadesini kullanmıştı.

Fast Company’de yer alan habere göre;  Gates, 10 yıldan fazla süredir kullanıcıları bu tuş kombinasyonunu kullanmaya zorladıklarını söyleyerek; bu kullanımın bir hata olduğu itirafında bulundu. Harvard’ta düzenlenen bir bağış toplama etkinlikte konuşan Gates, tek bir tuşa sahip olabileceklerini ancak IBM’in klavye tasarımcısının tasarımda istediğini yerine getirmediğini söyledi. Gates, ayrıca özellikle seçilen tuş takımını seçerken arkasında yatan mantığı anlattı.

Windows 8’de Control-Alt-Delete’yi kullanmak, kullanıcıları cihazı kilitlemede veya görev yöneticisine ulaşmak üzere kilitli ekrana taşıyor. Ayrıca halen Windows 7 ve Windows XP’de oturum açmada kullanılabiliyor.