Skip to main content

Geçtiğimiz iki ayda bilişim hukuku tarafında özellikle kripto paralarda yaşanan yasa dışı hareketler öne çıktı. Bilişim hukukunda yaşanan gelişmeleri derledik.

PUBG engellenecek mi?
Battle Royal türünün lideri sayılabilecek, son yılların en popüler çevrimiçi çok oyunculu ve oyun içi sohbet özelliği olan hayatta kalma oyunu PUBG’nin Hindistan’da yasaklanması ihtimali gündemde. Çocuklarda dikkat bozukluğu, saldırganlık, uykusuzluk, şiddet yanlısı hareketler yarattığı, derslerine yeterince odaklanamadıkları ileri sürülüyor.
18 yaşındaki Mumbai’li gencin PUBG oynarken telefonunun bozulması ve yeni telefon alamayışı üzerine intiharı; Rusya’da oyun bağımlısı 15 yaşındaki gencin insan öldürme hissini merak ederek 21 yaşındaki bir genci bıçaklaması, Malezya’da bir adamın oyunu kesintisiz oynamak istemesi ve eşiyle bu yüzden kavga etmesi üzerine hamile eşini ve ailesini terk edip ortadan kaybolması gibi haberler de tartışmaları alevlendirdi. PUBG ise yayımladığı bildiride oyuncuların sorumluluk sahibi ve sağlıklı kalarak oynamalarının kendileri ve oyun ekosistemi için büyük önem taşıdığını bu yüzden gerekli iyileştirmeleri yapacaklarını ve hükümetlerin geri bildirimlerini dikkate alacaklarını bildirdi.

13 milyon TL’lik kripto para transferi
Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir kripto para şirketinin 13 milyon TL değerindeki kripto paranın başka kripto para hesaplara transfer edilerek çalındığını yetkililere bildirmesi üzerine Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü yaptığı incelemelerde şüphelilerin, yakalanmamak için PUBG oyunu üzerinden sesli görüşmeler yaparak iletişim kurduğu tespit edildi ve Emniyet tarafından izlemeye alındı ve sekiz ilde yapılan operasyonla 24 kişi gözaltına alındı.

Kripto para dolandırıcılıkları ve yeni yasal düzenlemeler
Popüler bitcoin alım satım sitesi localbitcoins.com geçtiğimiz ay kimlik avı saldırısına uğradı. Reddit forum sitesinde yapılan bir paylaşımla ortaya çıkan olayda, kullanıcılar platformun forumunu ziyaret ettiğinde başka bir sayfaya yönlendirildi ve şifre girmeleri istendi. Yönlendirilen sayfada şifre giren kullanıcıların hesapları boşaltıldı. Localbitcoins.com sitesi olayın tespiti üzerine derhal bazı işlemleri geçici olarak devre dışı bıraktığını belirtti. Şimdilik 28 bin dolar değerinde kripto para çalındığı tespit edilirken, geçtiğimiz ay Yeni Zelandalı kripto para borsası Cryptopia da hack’lendiğinde 16 milyon dolar değerinde kripto para çalındı. Diğer yandan Kaliforniya’da bir fırında yerleşik bitcoin ATM’si hırsızlar tarafından çalındı. Güvenlik kameralarına takılan hırsızlar balyozla ATM’yi duvardan söküp götürdü. Tayvan’da ise ucuzdan aldıkları IBCoin’ler ile yatırımcıları kandıran 8 milyon dolarlık dolandırıcılık vakasında 15 kişi tutuklandı. Dünyada kripto para dolandırıcılıkları devam ederken, yasal düzenlemeler de devletlerin gündeminde kalmaya devam ediyor. Malezya’da alınan bir kararla, ülke içerisinde token arzı yapılması ve kripto para borsasının kullanıma açılması Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu’ndan lisans almadan yapılmayacak ve faaliyetler menkul kıymetler yasasına uygun yürütülmek zorunda olacak, aksi halde ICO ve borsa işleticilerine 10 yıla kadar hapis veya 2,44 milyon dolara kadar ceza düzenlenecek. Türkiye’de ise bu konuda ICO ve borsa işleticilerine yönelik şuan için herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyor.

IoT hack ve korku
Hacker’lar, Kaliforniyalı bir ailenin evindeki internete bağlı çalışan güvenlik kamerasını hack’ledi ve bölgelerine doğru yaklaşan fizikî terör saldırısı olacağını duyurdu. Benzer bir olayda güvenlik kameraları hack’lenerek, kullanıcılara bebeklerinin kaçırılacağı söylendi. Kullanıcılara belli güvenlik önlemleri tavsiye edilse de, teknoloji hızla gelişirken mahremiyet ve güvenliğin korunması ile ilgili yasal düzenlemeler yerleşik hale gelmedikçe bu tür popüler cihazlar sorgulanmadan alınmaya ve hacker’ların da ilgisini çekmeye devam edecek. Ayrıca üreticilerin de veri güvenliğini ön planda tutması bir diğer gereklilik.

Av. Şebnem Ahi