Uncategorized

DigitalAge | 10.12.2012 - 12:01

Bilgisayar dünyasındaki ilk kadın

Google Doodle’da bugün: Ada Lovelace  Google Doodle’da bugün, Ada Lovelace’ın 197’nci yıldönümü kutlanıyor.  Doodle’da bilgisayar evrimini gösteren imajlarla Lovelace, formül üzerinde çalışırken yer alıyor.  10 Aralık 1815’te Londra’da dünyaya gelen Şair Lord Byron’un kızı Ada Lovelace’ın asıl adı Augusta Ada Byron.   Wired’ın haberine göre; Ada’nın gençliği ‘nerd’ gibi büyümenin neredeyse tipik bir örneği. Korkunç […]

Google Doodle’da bugün: Ada Lovelace 
Google Doodle’da bugün, Ada Lovelace’ın 197’nci yıldönümü kutlanıyor.  Doodle’da bilgisayar evrimini gösteren imajlarla Lovelace, formül üzerinde çalışırken yer alıyor. 
10 Aralık 1815’te Londra’da dünyaya gelen Şair Lord Byron’un kızı Ada Lovelace’ın asıl adı Augusta Ada Byron.
 
Wired’ın haberine göre; Ada’nın gençliği ‘nerd’ gibi büyümenin neredeyse tipik bir örneği. Korkunç baş ağrıları ve felç gibi birçok hastalık Lovelace’ın peşini bırakmadı. Bütün bunlar, Lovelace’ın eğitim alanında özellikle matematik bilimine olan ilgisini artırdı. 
Lovelace’ın annesi, matematiğe duyduğu ilgisinden, kızının da matematik eğitimi almasını istedi. Daha sonra Ada, 17 yaşında matematik ve teknoloji üzerine çalışmaya koyuldu.
İngiliz toplumunun bir üyesi olarak Ada’nın hayatı (önce Lord Byron’un kızı sonra Kont Lovelace’ın eşi olarak) Charles Babbage ile bağlantı kurmasını sağladı. 

Mekanik hesaplama makineleri konseptini (ilk bilgisayarlar) geliştiren Babbage’ın çalışmalarına büyük ilgi duyan Lovelace’ın çalışması Babbage’ın tasarımını açıklamak üzerine oldu. 
Analitik Motor (Analytical Engine) üzerine yaptığı çalışma sonucunda Lovelace, tarihte ilk bilgisayar programcısı olarak geçiyor. Programladığı bilgisayar ise ancak 2002 yılında oluşturuldu. 
Birçok yönden ilham alınacak biri olan Ada Lovelace, 36 yaşındayken 1852 yılında hayatını kaybetti. 
Wired’da yer alan habere göre; 16 Ekim, Ada Lovelace günü olarak kutlanıyor. Kendi alanında başarılı ancak bugüne kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında  fırsat verilmemiş kadınları tanıtmayı amaçlayan Ada Lovelace gününün kurucusu gazeteci ve teknoloji uzmanı olan Suw – Charman – Anderson.