Skip to main content

Bu yıl beşincisi düzenlenen yarışmada daha iyi bir toplum için proje üreten 10 genç ödüllendirildi

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin öncülüğünde International Youth Foundation (Uluslararası Gençlik Vakfı) ve Sylvan/Laureate Foundation (Sylvan/Laureate Vakfı) işbirliğiyle düzenlenen 2014 BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri’nde en başarılı projeler belli oldu.

Toplamda 112 başvuru arasından seçilen 10 genç sosyal girişimci iki farklı seçici kurulun kararıyla belirlendi. Finalistler, 14 Kasım’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenen törenle ödüllerini aldılar.

BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri projesinde, yaşadıkları topluma değer katabilen genç sosyal girişimcileri bularak onlara destek olmanın yanında verilen ödüllerle sosyal girişimciler ağı oluşturmak hedefleniyor.

Her sene seçilecek olan on genç sosyal girişimci, liderlik vasıflarının geliştirilmesi ve topluma sağladıkları faydanın sürdürülebilmesi için mentor desteği alıyor, özenle hazırlanmış eğitim programlarına katılıyor ve eğitim sürecinin sonunda bir ödül töreni ile onurlandırılıyor. Genç Sosyal Girişimci Ödülleri ile finalistlerin her birine, projelerini geliştirebilmeleri için nakit para ödülü de veriliyor.

Ödül alan projelerse şöyle:

Dijital Gönüllüler – Alican Çelik Yaş: 24
Evimi Tut – Beybin Esen Yaş: 26
Yuvarla.org – Emre Danacı Yaş: 28
Herkes İçin Mimarlık Derneği – Emre Gündoğdu Yaş: 29
Ustamdan – Gökçe Gülcüler Yaş: 22
Şehrine Ses Ver – Merve Akdağ Öner Yaş: 29
Yeni Nesil Su Tasarrufu Cihazı – Merve Sarısakal Yaş: 26
Volumeteer.org – Mustafa Emre Selek Yaş: 24
Yazılım Kulübü – Tugay Tuna Yaş: 18
Paralimpik Yelken – Volkan Hatunoğlu Yaş: 29

Yazar Nurdan Şahin, Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Bulut, Kadıköy Kent Konseyi Başkanı Çiğdem Aydın, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Genel Sekreteri Ali Ercan Özgür, TEMA Genel Başkanı Deniz Ataç, Gençtur Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hülya Denizalp, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burcu K. Güler, Good4Trust Kurucusu Uygar Özesmi, Sosyal İnovasyon Merkezi Kurucu Ortağı Suat Özçağdaş, Marjinal Porter Novelli Koordinatörü Leylan Yener Sınırdere, TÜSEV Program Direktörü Sevda Kılıçalp, 2012 BGSGÖ Finalisti Kitapmatik Kurucusu Yavuz Çakır, ASHOKA Türkiye Koordinatörü Zeynep Meydanoğlu, Allianz Kurumsal İletişim Müdürü Fatmanur Erdoğan, Gazeteci Burcu Özçelik Sözer, Optimist Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Metin Under ve Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ural Aküzüm, Seçici Kurul’da yer aldı.