Skip to main content

Beyoğlu Belediyesi, Belediye-İşletme-Vatandaş arasındaki bağı güçlendirecek interaktif bir platform olan Smart Beyoğlu’nu uygulamaya aldı.

Smart Beyoğlu uygulaması ile Beyoğlu’nda vatandaşlar, belediye hizmetlerinin yanı sıra otellerden tarihi mekânlara, restoranlardan mağazalara kadar çevresindeki her şeye tek tıkla ulaşabilecek. Akademi Beyoğlu’nda gerçekleştirilen toplantıda Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, dijitalleşen Beyoğlu’nun en somut örneklerinden birisi olan projenin detaylarını paylaştı. Dijital çağ ile birlikte yeni bir sürecin başladığını belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Dijital dünyadayız. Artık herkesin elinde bir cep telefonu var. Bununla dünyanın her tarafına ulaşabiliyor. Ama ulaşmak istediği yerlerde sinyal varsa. Yani bir başka ifadeyle Beyoğlu’nun 19 bin esnafı, binlerce binası ve belediye gibi çalışan dinamik yapıları var. Eğer siz karşı tarafa sinyal veriyorsanız, karşı tarafa verilerinizi açtıysanız, bunları kullanılabilir hale getirdiyseniz o zaman ilişki kuruyorsunuz demektir” ifadesini kullandı.

Hedef, e-ticareti kolaylaştıracak bir kurgu

Başkan Demircan, “Smart Beyoğlu, Beyoğlu’nda nerede ne olduğunu söyleyen bir uygulama. Elbette zaman içinde çok daha gelişecek. Bundan sonraki hedefimiz e-ticareti kolaylaştıracak bir alternatifi kurgulamak. Bir diğer konu da Beyoğlu’na gelen turistlerin nerede ne olduğunu bilmeleri çok önemli. Ziyaretçilerimiz her şeyin elinin altında olacağı, oradan mekanları görebileceği, ziyaret edebileceği interaktif bir platforma sahip artık. Kısa bir zamanda çok dilli uygulamaları da SmartBeyoğlu’na ekleyeceğiz.”

Turistlere rehberlik edecek

Smart Beyoğlu projesi ayrıca her gün 2 milyonu bulan bölgedeki yerli ve yabancı turistlerin de Beyoğlu’nu keşfetmelerini kolaylaştırıyor. Uygulamayı akıllı cihazına indiren turist, ‘Ben Neredeyim’ butonu ile bulunduğu yerin konumuna, etrafında var olan işletmelere, tarihi binalara ait bilgilere, etkinliklere ve turistik destinasyon bilgilerine anında erişim sağlayabiliyor. Harita üzerinden gitmek istediği yeri işaretleyerek yol tarifi alabiliyor. Uygulamanın bir diğer önemli özelliği de e-ticaret imkânı sunan ‘Pazaryeri’ kategorisi. Vatandaşlar bu kategori üzerinden istediği ürünü satışa sunabiliyor ve satışa sunulmuş bir ürünü satın alabiliyor.

Belediye işlemleri tek platformda toplandı

Smart Beyoğlu’nun en önemli hizmetlerinden birisi de tüm belediye işlemlerini tek bir platformda toplaması. Uygulamayı akıllı cihazlarına indirerek ‘hesabım’ bölümünden TC Kimlik numarası ile kayıt olan vatandaşlar, belediye ile ilgili tüm işlemlerini tek bir tıkla yapabiliyor. Başta Belediye Başkanı olmak üzere belediye hizmet birimleri ve görevlileri ile doğrudan iletişim kurabiliyor, talep, öneri ve şikâyetler iletilebiliyor. Smart Beyoğlu uygulamasında; Nöbetçi Eczaneler, Yeme- İçme, Tatil-Konaklama, Kültür- Sanat, Mağazalar, Tarihi Yerler, Otoparklar, Taksi Durakları vs. birçok kategori bulunuyor.

Smart Beyoğlu uygulamasını Google Play’den indirmek buraya, App Store’dan indirmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.