Skip to main content

Beyaz Şapkalı Hacker programına ve uygulamalı eğitimlere başlandı

Ankara’da 3. Bilişim Teknolojileri Standartları Konferansı’na katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, konuşmasında siber güvenlik konusuna ayrı bir önem verdi.

Siber ortamların güvenliğini sağlayacak adımların atılması gerektiğini belirten Işık, hükümetin hazırladığı “Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi Eylem Planı” hakkında bilgiler verdi. SOME (Siber Olaylara Müdahale Ekibi) ve TİB bünyesinde kurulan USOM (Ulusal Siber Olaylara Müdahale) ekip üyelerine TSE tarafından verilen sızma testi eğitimlerini anlattı.

Bakan Işık, TSE bünyesinde “Siber Güvenlik Özel Komitesi” kurulduğunu belirterek, Bulut Bilişim, Veri Merkezleri, Güvenli E-Ticaret, Güvenli Elektronik Belge Yönetim Sistemleri, Web Servisleri güvenliği, Güvenli İnternet bankacılığı, Sızma Testi Uzmanı, Kamu Güvenli Ağı kriterleri, Akıllı Kartlar güvenliği, Kritik Altyapılarımızın derecelendirilmesi gibi alanlarda çalışmaların tamamlamak üzere olduğunu ifade etti.

Beyaz Şapkalı Hacker’lar

Işık, TSE’nin Beyaz Şapkalı Hacker belgelendirmesi ve bununla ilgili CtF (Capture the Flag) Laboratuvarı ile teorik ve uygulamalı eğitimleri anlattı. “Kamu güvencesi ve teminiyle verilen ‘Sızma Testi Uzmanı-Beyaz Şapkalı Hacker’ sertifikasyon programına katılımı, hem özel sektör hem de kamu personelimiz açısından önemsiyoruz” ifadesini kullandı.