GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 04.07.2022 - 12:28

Berlin, kışı geçirmek için “dev bir termos” inşa ediyor

Rusya kaynaklı doğalgazın kesilmesiyle enerjide sorunlar yaşayan, bir yandan da karbon salımını azaltmaya çalışan Almanya, Berlin’i “dev bir termos” ile ısıtmayı planlıyor.

Bir yandan sera gazı salımını azaltmayı hedefleyen, diğer yandan da Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası alınan kararlar neticesinde bir enerji krizine doğru sürüklenmekte olduğu söylenen Almanya, farklı bir çalışma ile gündeme geldi. Ülkenin başkenti olan Berlin’de Spree Nehri yakınlarına inşa edilmekte olan 45 metre yüksekliğindeki kule, Almanya’nın enerji depolamada farklı bir bakış açısına sahip olduğunu gösteriyor.

56 milyon litre su depolama kapasitesine sahip olan bu kule, “dev bir termos” olarak nitelendiriliyor. Zira kule, depolanan suyu güneş ve rüzgârdan elde edilen ve şebekenin ihtiyaç duymadığı enerji ile ısıtacak ve bu ısıyı koruyacak. 50 milyon dolara mal olan kulenin ısıyı 13 saat koruyabileceğinin ve 200 Megavat termal kapasiteye sahip olduğunun altı çiziliyor. Hesaplamalara göre kule bu kapasite ile Berlin’in ihtiyacı olan sıcak suyun yaz mevsiminde çoğunu, kış mevsiminde ise %10’luk kısmını karşılayabilecek.

Kaynak: Berlin preps ‘huge thermos’ to help heat homes this winter – Associated Press