Skip to main content

Rus işgali altındaki Ukrayna’nın savunmasında kilit rol oynayan Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracına talep arttı; Baykar, Ukrayna’da fabrika kurma kararı aldı.

Ukrayna’nın Rus işgaline karşı savunmasında kilit rol oynayan Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracının (SİHA) üreticisi olarak dünyanın dikkatini çeken Baykar, Ukrayna’da fabrika kurma kararı aldı. Baykar’ın bu kararı almasının ardındaki neden ise Rusya-Ukrayna Savaşı ile birlikte artan talep.

Şirketin CEO’su Haluk Bayraktar, Baykar’ın ayda yirmi Bayraktar TB2 üretme kapasitesine sahip olduğunu, bu kapasiteyi Ukrayna’ya kurulacak fabrika ile artırmayı düşündüklerini açıkladı. Bayraktar, Baykar’ın halihazırda üç yıllık üretimi kadar sipariş aldığını, bu durumun Bayraktar TB2’nin kendini sahada kanıtlaması ile gerçekleştiğini aktardı.

Baykar, Ukrayna’da inşa edilecek fabrikada Bayraktar TB2’nin yanı sıra Bayraktar Akıncı ve Bayraktar Kızılelma modellerini de üretmeyi planlıyor.

Kaynak: Demand is so high for the legendary Bayraktar drones used to defend against Russia’s invasion that their Turkish maker is building a new factory in Ukraine – Business Insider