Skip to main content

İş Bankası tarafından hayata geçirilen İş Bankası API Portalı, geliştiricilerin, girişimlerin ve diğer finansal kuruluşların yenilikçi ürünler ve uygulamalar tasarlayabilmelerine olanak sağlıyor.

Geliştiricilere uygulama programlama arayüzü sunan finans kuruluşlarının sayısı artmaya devam ediyor.Farklı uygulamaların birbirleriyle etkileşime girmesini ve veri alışverişi yapmasını sağlayan API’lar (Uygulama Programlama Arayüzü); uygulamaların özelliklerini geliştirmek ve işlevselliğini artırmak için kullanılıyor.

Geliştiriciler ve kuruluşlar API Portal üzerinden, İş Bankası’nın ürettiği API’lar hakkında bilgi edinebiliyor, portal üzerinden Banka ile iletişime geçerek API’ları test edip, üretim ortamına alabiliyorlar. Ayrıca ilgilendikleri API’ları İş Bankası portalı üzerinden hazır şekilde kullanarak, ilgili fonksiyonu baştan yazmanın zaman ve kaynak maliyetinden tasarruf etmiş oluyor.

İş Bankası, geliştiriciler ve yenilikçi girişimlerin ihtiyaçlarını dinleyerek API Portal üzerinden sunduğu 14 adet API’ın sayısını daha da artırmayı hedefliyor.