TEKNOLOJİ

DigitalAge | 19.01.2017 - 10:08

Bakanlıktan da yerli arama motoru Geliyoo için açıklama geldi

Yerli arama motoru Geliyoo’dan bir açıklama da Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan geldi

Yerli arama motoru Geliyoo, test yayınına başlar başlamaz kamuoyunda büyük tepkiyle karşılaştı. 10 yılda, 10 Milyon TL bütçeyle oluşturulan Geliyoo.com beta testine başlar başlamaz konu sosyal medyada büyük yankı bulmuş, sitenin hazır tema ile kullanılma sunulduğu ortaya çıkmıştı. Geliyoo.com’un lanse edilmesinden hemen sonra, siteye tepki olarak açılan Gidiyoo.org: “Bu yerli arama motorunu 1 saat içinde 60 liraya yaptık. Peki 10 yılda harcanan 10 milyon TL nereye gidiyoo?” mottosuyla açılarak tepki uyandırdı.

Geliyoo.com yetkilileri yaşanan olaylar sonrası kamuoyuna açıklama yapmış, 10 milyon TL’lik paranın şu anda Geliyoo.com üzerindeki yazılım için harcanmadığını, ilgili alan adının testi için hazır bir script kullanıldığını ve Geliyoo’nun hiçbir şekilde gerçek alt yapısıyla ilgisi olmadığını söylemişti.

 

Bakanlıktan ”yerli arama motoru” için resmi açıklama geldi

Yerli arama motoru Geliyoo’dan bir açıklama da Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan geldi. Geliyoo.com projesinin bakanlık tarafından desteklendiği algısının oluşturulmaya çalışıldığı belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı şu açıklamalara yer verdi:

“Söz konusu arama motorunun var olup olmadığı, iddia edildiği kadar bütçe ayrılıp ayrılmadığı ve yerli olup olmadığına ilişkin bakanlığımızın ilgili birimlerinde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. İddia sahiplerinin, yerli arama motoru projesiyle ilgili bakanlığımızla bir temasları olmamıştır.

Ancak, bugün Bakanımız Ahmet Arslan’a hitaben elektronik posta yoluyla bir mektup göndermişlerdir. ‘Geliyoo’ isimli arama motoru projesine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından maddi ve manevi herhangi bir destek sağlanmamıştır.

Bir süre önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’ın bir televizyon kanalındaki ‘Yerli arama motoru ile ilgili çalışmalar yapıyoruz’ açıklamasının, Geliyoo isimli arama motoruyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Elbette ki ülkemize katkı sağlayacağına inanılan, yerli ve milli her türlü çalışmaya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da destek vermeye devam edecektir.”