Skip to main content

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil ile ilgili son bilgilerini paylaştı.

CNN TÜRK’TE Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yerli otomobil projesi ile ilgili açıklamalar yaptı. Proje için 3 milyar dolar yatırım yapılmasının ön görüldüğünü açıklayan Özlü, yerli otomobil projesiyle ilgili teknik ve malî analizlerin tamamlanmak üzere olduğunu duyurdu.

Bakan Özlü ayrıca kurulacak şirketin CEO’sunun da Ortak Girişim grubu tarafından çok yakında seçileceğini söyledi. Özlü, “Küresel çapta başarılı olmuş 3 kişi arasında CEO seçilecek” dedi. Bakan Özlü, yerli otomobilin orta sınıf (C) platformda olacağını ve 5 farklı kasa tipinden oluşacağını belirterek ön görülen yatırım tutarının ise 3 milyar dolar hesaplandığını açıkladı.

Projenin hayata geçirilmesi için alternatifli teşvik ve destek modelleri üzerinde çalışıldığını da aktaran Özlü, batarya teknolojilerindeki gelişmelerin hızlı olduğuna işaret ederek bu noktadaki maliyetlerin zaman içinde düşeceğinin öngörüldüğünü söyledi. Cnnturk.com’da yayımlanan habere göre,  Faruk Özlü, şarj istasyonları planlamalarına da geçildiğini ifade etti. Bakan Özlü, prototipin 2019’da oluşturulmasında bir sıkıntı görmediklerini belirtti.

Hali hazırda sipariş vermek isteyen çok sayıda yurttaşın olduğunu belirten Bakan Faruk Özlü, kalite ve fiyat bakımından emsallerinden daha iyi bir ürün ortaya koyacaklarını sözlerine ekledi.