TEKNOLOJİ

DigitalAge | 25.04.2017 - 09:50

Bahçeşehir Koleji robotik takımı ABD’den 2 ödülle döndü

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi’nin robotik ekibi “INTEGRA 3646”, uluslararası FIRST Robotics Competition 2017'de iki büyük ödül kazandı.

Bahçeşehir Koleji tarafından 2006 yılında kurulan Fen ve Teknoloji Lisesinde Robotik ve Kodlama eğitimini uygulamalı olarak alan öğrenciler ulusal ve uluslararası turnuvalarda tarihi başarılar elde ediyor. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı “INTEGRA 3646”, ABD Houston ‘da düzenlenen dünyanın en önemli yarışması FIRST RoboticsCompetition’da, 2 ödül kazanarak tarihi bir başarıya imza attı. Geçtiğimiz günlerde Kaliforniya’da düzenlenen FRC Turnuvası’nda yarışmanın en saygın ödülü olan “Chairman’sAward”u ülkemize ikinci kez kazandıran öğrenciler Houston ‘da gerçekleşen dünya şampiyonasında 4 bin takım arasında ilk 3’e girerek “California Bölgesel Şampiyonluğu ve Chairman Dünya Finalistliği” ödüllerinin sahibi oldu.

Geçtiğimiz yıllarda JudgesAward ve Team SpiritAward gibi ödülleri kazanan “INTEGRA 3646”, böylece ödüllerine yenilerini ekledi.

Bahçeşehir Koleji tarafından 2006 yılında kurulan Fen ve Teknoloji Lisesi, Türkiye’de STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics – Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) eğitiminin uygulandığı ilk okul. Öğrenciler lisede Robotik ve Kodlama eğitimini uygulamalı olarak alıyorlar. Lise öğrencilerinin biyoloji, fizik, kimya, bilgisayar, enerji verimliliği, Türk dili ve edebiyatı, bilim tarihi ve tarih, matematik, coğrafya, psikoloji alanında hazırladıkları araştırma projeleri ulusal ve uluslararası alanda da ödüller kazanıyor. FIRST yarışmaları dışında, öğrenciler TÜBİTAK Fizik Olimpiyatları’nda toplam 24 madalya ve Bilim Olimpiyatları’nda hem gümüş hem de altın madalya kazanmış durumda.