Skip to main content

Bahçeşehir Koleji, ABD’nin eğitim üssü Boston’da eğitim ve iş dünyasının yoğun katılımıyla gerçekleşen “Dünya Yapay Zeka Konferansı”na katıldı.

Bahçeşehir Koleji, ABD’nin eğitim üssü Boston’da eğitim ve iş dünyasının yoğun katılımıyla gerçekleşen ‘‘Dünya Yapay Zekâ Konferansı’’na katıldı. BUEK Başkanı Enver Yücel’in konuşmacı olarak yer aldığı  Yapay Zeka Konferansı’na, Türkiye’den Bahçeşehir Koleji katıldı. Bahçeşehir Kolejini; Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ ve beraberinde bulunan Bahçeşehir Koleji Genel Müdürlük Yöneticileri, Okul Müdürleri ve Kurucu Temsilcilerinden oluşan heyet temsil etti.

Türkiye’de yapay zeka okuryazarlığı eğitimi uygulayan ilk K12 eğitim kurumu olan Bahçeşehir Koleji, yapay zeka alanındaki son gelişmeleri takip etmek üzere dünyanın en büyük yapay zeka konferansı olarak kabul edilen ‘‘AIWorld Conference’’a katıldı. Konferans kapsamında Bahçeşehir Koleji de eğitim paneli düzenledi.

Yapay zekanın uygulamadaki durumlarına odaklanıldığı, yapay zeka çözümlemeleri, ağ iletişim ve iş geliştirme fırsatlarının sunulduğu ‘‘AI World Conference’’a, dünya yapay zeka piyasasını elinde tutan firmaların temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 250 konuşmacı katıldı. Amazon’un yöneticilerinden Wilfred Justin, IBM’den Pin-Yu Chen ile MIT’den ‘‘Yüzyılı şekillendiren 100 Amerikalıdan biri’’ ve dünyanın en etkili 7 veri bilimcisinden biri olan Dr. Alex Sandy Pentland’ın da konuşmacı olarak yer aldığı konferansta BUEK Başkanı Enver Yücel, Türkiye’yi temsil etti.

“Sistem 6 ay içinde dünyaya açılacak”

Eğitim sektörününün geleneksel bir yapıda olduğunu ifade eden BUEK Başkanı Enver Yücel, konuşmasında şunları söyledi, “Eğitimde yapay zekayı geliştirmek lazım. Eğer bu sektörle uğraşan insanlar bunu değiştirirse işte o zaman eğitimde biz devrim yapmış oluruz. Çünkü, eski dünyanın anlayışıyla yeni dünyayı inşa edemeyiz. Çalıştığımız yapay zeka sektörlerine bakın, her alanda kişiye özgü hizmet veriyor. O zaman bütün bu işin başlangıcında kişiye özgü öğretim yapmamız lazım. Eğer kişiselleştirilmiş bir eğitim yapamazsak, değiştirdiğimiz sektörlere öğrenci ve insan yetiştiremeyiz. Bunu yapamazsak o zaman adil ve eşit dünyadaki dağılımı sağlayamayız. Ben bir eğitimciyim. 10 yıldır eğitimin kişiselleştirmesiyle ilgili grubum ve arkadaşlarım çalışıyor. Önemli mesafeler katettik. 2 yılda yapay zeka temelli öğretime geçtik. Bu sistem, öğrencilerin neden anlamadığını tespit edecek ve daha iyi anlayabilmeleri için onlara yanıtlar verecek durama gelecektir. Şu anda sadece ülkemiz Türkiye’de uygulanan sistemi, 6 ay zarfında bütün dünyaya açacağız.”

‘Türkiye’de Yapay Zeka Okuryazarlığı eğitimi uygulayan ilk K12 eğitim kurumuyuz.’’

Yapay zekâ teknolojilerinin yakın ve uzak gelecekte oyunun kurallarını değiştireceğini söyleyen Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ, yapay zekanın her alanda etkin olacağı bir dünyaya yeni nesilleri hazırlamak için en önemli konunun eğitim olduğunun altını çizdi.‘‘Bu nedenle yapay zeka ve gelecek konuşuyorsak eğitimde karşılığını konuşmamak çok eksik olur.’’ diyen Dağ sözlerine şöyle devam etti, ‘‘Bahçeşehir Koleji olarak öğrencilerimizi yapay zeka temelli mesleklerin yükseleceği, yapay zeka kullanımının hayatın her alanında görünür olacağı bir geleceğe hazırlamak için erken yaşlardan itibaren Yapay Zeka Okuryazarlığı eğitimi vermenin önemine inanıyoruz. Bu nedenle Türkiye’de Yapay Zeka Okuryazarlığı eğitimi uygulayan ilk K12 eğitim kurumuyuz. ‘Öğrenme parmak izi kadar özeldir’ diyoruz. Bahçeşehir Kolejinde öğretmenlerimizin değerlendirmeleriyle öğrencilerimiz nasıl öğreniyorsa öyle öğretiyoruz. Türkiye’de yıllardır öncülüğünü yaptığımız, Kişiye Özgü Öğretim Modeli, okullarımızdaki başarının en önemli kaynaklarından biridir. Şimdi yapay zeka temelli kişiselleştirilmiş dijital eğitim platformu ile işin içine yapay zekayı da dahil ediyoruz.’’