POPÜLER

Sebla Kutsal | 01.03.2017 - 12:02

Avusturya istihbaratı ‘General Osman’ın peşinde

Avusturya’da geçen yıldan beri, bilhassa önemli devlet kurumlarına düzenlenen siber saldırıların altından ABD’de yaşayan bir Türk hacker çıktığı iddia edildi. Avusturya medyasında yer alan haberdeki detaylar oldukça ilginç...

Viyana Uluslararası Havalimanı’na geçen yıl yapılan siber saldırı girişimi üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, failin kimliği tespit edildi. Saldırıyı ABD’den yapan internet korsanının, “Osman T.” ve “General Osman” olarak da bilinen Arslan A. isimli bir Türk olduğu öne sürüldü.

Avusturya’nın önde gelen günlük gazetelerinden Kurier’in Avusturya Ordusu İstihbarat Ofisi’nden bir askeri istihbarat görevlisine dayandırdığı haberinde saldırganın, sosyal medyada paylaştığı askeri giysili fotoğraflarına atıfta bulunarak Türkiye’de bir dönem askeri görevde bulunduğu iddia edildi.

Birden çok saldırıyla suçlanıyor

Gazeteye göre, havalimanının bilgisayar sistemini çökertmek üzere gerçekleştirilen siber saldırı girişimi, olaylar zincirinin başlangıcı ve Avusturya’nın resmi makamlarına yapılan siber saldırıların arkasında da aynı kişiler yer alıyor.

Geçen yılki havalimanı saldırısından sonra Merkez Bankası, Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, parlamento ve istihbarat servislerinin hedef alındığı aktarıldı. Avusturya parlamentosu saldırının ardından 7 Şubat’ta yaptığı açıklamada, sitesinin 20 dakika kapanmasına yol açan saldırıyı Aslan Neferler Tim’in (Lion Soldiers Team) üstlendiğini ifade etmişti.

Kurier’de yer alan haberde, Arslan A. ile ilişkilendirilen Aslan Neferler Tim’in sadece Avusturya’yı değil, Türk karşıtı görünen birçok siteye saldırdığı belirtiliyor. Bu hedefler arasında İsrail, Irak, ABD, hatta Moody’s’in internet sitesi ile PKK’nın sunucularının olduğu öne sürülüyor.

150 ülkede 600 bilgisayar

Avusturya Ordusu İstihbarat Ofisi, Arslan A.’nın bu siber saldırıların arkasındaki isim olduğuna dair kanıtları olduğunu belirtiyor. Paylaşılan bilgilere göre, Türk hacker saldırıları gerçekleştirmek için 150 ülkede enfekte olmuş 600 bilgisayar kullanıyor.

Avusturya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Karl-Heinz Grundböck, haberler üzerine yaptığı açıklamada, şu an gözetimde bir şüphelinin bulunduğunu söyledi, ancak detay vermeyerek, uzun vadeli bir soruşturma sürecinin içinde olduklarını belirtti.