Skip to main content

Hyperloop Transportation Technologies, Avrupa’nın ilk, dünyanın üçüncü hyperloop şeridini test etmeye başladı.

Elon Musk tarafından geliştirilen üst düzey hızlı ulaşım aracı hyperloop projesi tüm dünyaya hızla yayılıyor. Hyperloop Transportation Technologies, tam ölçekli yolcu kapsülü hyperloop’undan (hızyuvar) video ve birkaç fotoğraf paylaştı. Uzun zamandır sessizliğini koruyan şirket, Fransa’daki Ar-Ge merkezinin yakınındaki bir kilometre uzunluğundaki test şeridinin yapımına başlandığını duyurdu.

Şirket, test şeridinin iki aşamada inşa edileceğini belirtti. Şu anda İspanya’daki tesiste inşa edilmekte olan tam ölçekli yolcu kapsülü ise bu yılın yaz aylarında teslim edilecek. Duyurulan yeni hyperloop projesi dünyanın üçüncü, Avrupa’nın ise ilk hızyuvar test şeridi olacak. Diğer iki test şeridi ABD’de Las Vegas’ın kuzeyindeki çölde ve SpaceX’in Kaliforniya’daki genel merkezinin dışında kurulu.

Üst düzey ray ötesi sistem olarak tanımlanan Hyperloop, havası tamamen alınmış bir tüpte hareket eden özel olarak geliştirilmiş mıknatıslar sayesinde yerden 10 cm havada ilerliyor. Bu sayede sürtünme kuvveti yaşamıyor ve hızı saatte 1000 km üzerine çıkabiliyor. Hyperloop teknolojisi ile birlikte, 600 km civarındaki mesafeyi 30 dakika gibi bir sürede katedilebiliyor. Bu mesafe arabayla 6 saat kadar ve uçakla 2 saat kadar sürüyor.