TEKNOLOJİ

H.Kerem Fındık | 26.05.2017 - 09:52

Aviva, fintech şirketine dönüşmek istiyor

321 yıllık sigorta şirketinin fintech hamlesi. Ayrıntılar haberimizde...

Aviva CEO’su Mark Wilson, Çarşamba günü yaptığı basın toplantısında Aviva’yı fintech şirketine dönüştürmek istediklerini söyledi. Şirket bu amaçla çeşitli satın almalar gerçekleştirecek. CEO Mark Wilson bununla ilgili milyar dolarlar harcamayacaklarını belirtiyor ve yakında bu tür bir işlemin ufukta olmadığını kaydediyor. Wilson bununla birlikte satın alma yapmak istedikleri alanlar hakkında ipucu veriyor ve yapay zekâ ve büyük veri şirketlerinin odaklarında bulunduğunu paylaşıyor.

Wilson basın toplantısını Aviva’nın “Digital Garage” adını verdiği merkezde düzenledi. Bu merkezde Aviva’nın dijital inovasyon ve iş geliştirme ekipleri çalışıyor. Wilson’ın verdiği bilgiye göre, merkezde sigortacılar değil veri bilimciler ile daha önceden oyun yazılımcılığında görev almış personel de bulunuyor.

Aviva’nın gündeminde satın almalar olsa da, şirket Silikon Vadisi’ndeki start-up’larla görüşüyor ve dünyanın her noktasındaki start-up’larla işbirliğine açık. Wilson, Aviva’nın dijital dönüşümü için şu ana kadar 100 milyon pound harcadıklarını dile getiriyor. Şirket ayrıca bir girişim sermayesi fonu da kurdu 2020 yılına kadar 200 milyon pound’lık yatırım planlıyor. Şu ana kadar altı girişime yatırım yapılırken, yedinci yatırımın ise kısa sürede gerçekleşeceği gelen haberler arasında.

(Kaynak: Business Insider)