Skip to main content

Facebook Messenger ve iMessage gibi birçok uygulamada bulunan ‘gerçek zamanlı konum paylaşma’ özelliği sonunda WhatsApp’a da geliyor…

WhatsApp‘ın blogunda yaptığı açıklamaya göre, ‘gerçek zamanlı konum paylaşma’ özelliği yakında hem Android hem de iPhone telefonlarda kullanıma sunulacak.

WhatsApp‘ın henüz test aşamasındaki canlı konum paylaşma özelliği sayesinde, WhatsApp’ta bulunduğunuz yeri harita üzerinde işaretleyerek, dilediğiniz süre boyunca seçtiğiniz kişilerin sizi izlemesine izin verebileceksiniz.

Uçtan uca şifrelenmiş özellik, mevcut konumunuzu kimlerle ne kadar süreyle paylaşacağınızı kontrol etmenize imkân veriyor. Süreyi 15 dakika, bir saat ve sekiz saat olarak belirleyebiliyorsunuz. Elbette konum paylaşımınızı istediğiniz an manuel olarak sonlandırma şansınız da var.

‘Ekle’ düğmesindeki ‘Konum’un altında yer alan ‘Mevcut Konumu Paylaş’ seçeneğinden aktive edilen konum paylaşımını, arkadaş listenizdeki bir kişiyle ya da grup sohbetinde gerçekleştirebiliyorsunuz. Birden fazla kişinin mevcut konumunu bir grupta paylaşması durumunda ise tüm konumlar aynı haritada görünüyor.

Gerçek zamanlı konum paylaşım özelliği; Google Haritalar, Snapchat, Foursquare, Facebook Messenger ve iMessage’a daha önceden gelmişti, WhatsApp’a ne zaman geleceği ise merak ediliyordu.