Skip to main content

Araştırmalar Y kuşağının, işi kabul etme kararı alırken işyeri teknolojisini kriter olarak belirlediğini gösteriyor

Dell ve Intel, modern işyerini şekillendiren küresel trendleri tanımlayan Geleceğin İşgücü Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı.4000 tam zamanlı çalışanı ile yapılan ankette, tüm çalışanların yarısından fazlası (yüzde 57) önümüzdeki beş yıl içinde akıllı bir ofiste çalışmak isterken, yüzde 51’inin daha iyi teknolojilerin önümüzdeki beş yıl içinde yüz yüze toplantıları gereksiz hale getireceğine inandığı ortaya çıktı. Araştırma, yeni teknoloji akınının işçilerin işverenlerinden bekledikleri üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ve bu yeni gelişmeleri takip etmeyen işyerlerinin geride kalacağını gösteriyor.

Çalışanlar yakın gelecekte akıllı ofislerde çalışmayı bekliyor
Tüm dünyadaki çalışanlar, ofislerinin yeterince gelişmiş olmadığını hissediyor ve sıcaklık, ışıklandırma gibi çalışan alışkanlıkları konusunda “daha akıllı” kararlar almak üzere verilerden faydalanan bir ortam arzuluyor. Araştırmaya katılan çalışanların yüzde 44’ü, işyerlerinin yeterince akıllı olmadığını hissediyor ve yarısından fazlası, önümüzdeki beş yıl içinde akıllı bir ofiste çalışmayı bekliyor. Bu beklenti, genç nesilde yüzde 69’u buluyor. Eğer beklentiler karşılanamazsa ise Y kuşağının yüzde 42’si standart altı teknolojiye sahip bir işten ayrılacağını ve yüzde 82’si işyeri teknolojisinin üstelenecekleri görevi etkilediğini düşünüyor.

Çalışanlar sanal gerçekliği ücretsiz yemeğe tercih ediyor

Çalışanların çoğunluğu, işlevsel avantajlara önem veriyor: y-kuşağının yüzde 63’ü ve daha yaşlı çalışanların yüzde 55’i pinpon, ücretsiz yemek vs. gibi düşük teknolojili avantajlar yerine, artırılmış gerçeklik (AR) / sanal gerçeklik (VR) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi yüksek teknolojili avantajları tercih ettiklerini belirtiyor.