Skip to main content

Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada, yüksek takipçili Twitter hesaplarının botlar tarafından yönetildiği ortaya çıktı.

Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, yüksek takipçi sayılarına sahip Twitter hesaplarının birçoğu botlar tarafından yönetiliyormuş gibi davranıyorlar. Hesaplardaki hareketlilik her ne kadar hesapların gerçek kullanıcılar tarafından kullanıldığını düşündürse de, çoğunun botlar tarafından kullanıldığı ortaya çıkıyor.

Araştırmanın amacı, Twitter botlarının nasıl davrandıklarını tespit etmeye çalışarak, bot kullanıcıları tespit etmeye yarayan bir algoritma geliştirmek. Geliştirilen algoritma, retweet sayısından yanıt olasılığına, ve tweet’lerin sitelere bağlanma sıklığına kadar kullanıcı tarafındaki tüm gelişmeleri analiz ediyor.

Araştırma sonuçlarına göre, bot gibi davranan 10 milyondan fazla takipçiye sahip hesaplar tespit edildi. Bunun yanında az takipçili hesapların daha çok retweet etmeyi tercih ettiği görülüyor. Bunun yanında gerçek kullanıcılardan gelen tweet’lerin robotlara kıyasla 19 kat daha fazla sayıda beğeni aldığı belirtiliyor.