Skip to main content

Ipsos Türkiye dahil 25 ülkede internet kullanıcılarının endişelerini ve tutumlarını mahremiyet açısından değerlendirdi.

Ipsos’un Kanadalı düşünce kuruluşu CIGI ile birlikte gerçekleştirdiği, Türkiye dahil 25 ülkeyi kapsayan araştırma; internet kullanıcılarının endişelerini, tutumlarını, sosyal medyaya, arama motorlarına, online reklam ve uygulamalara mahremiyet açısından bakışlarını değerlendirdi.

Online ortamda mahremiyet konusunda bir önceki yıla göre daha endişeliyiz
Buna göre internet kullanıcılarının yarısından biraz fazlası online ortamda mahremiyetleri konusunda bir yıl öncesine göre daha fazla endişeliler. Ek olarak, katılımcıların %63’ü sosyal medyanın, %57’si ise arama motorlarının çok fazla güce sahip olduğunu düşünüyorlar. Yakın dönemde medyanın da veri sahipliği ve veri ihlalleri konusuna odaklanmasının da muhtemel etkisiyle, araştırmaya katılanların %52’si bir yıl önceye kıyasla online mahremiyetleri konusunda daha endişeliler. Bu konuda ortalamanın üzerinde endişe duyan bölgeler Latin Amerika Ülkeleri (%63) ve Orta Doğu ve Afrika Ülkeleri (%61) olarak araştırmada öne çıkıyor. Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin tam olarak yarısı geçtiğimiz yıla oranla bu konuda daha endişeli olduğunu iletiyor.

Online mahremiyette endişenin başlıca sebepleri
Online mahremiyetleri konusunda bir önceki yıla göre daha endişeli olanlar; bu endişelerinin artmasındaki sebepler olarak şunları sıralıyorlar:

 • %81 – siber suçlar
 • %74 – internet şirketleri
 • %66 – diğer internet kullanıcıları
 • %63 – hükümet
 • %61 – genel olarak şirketler
 • %58 – yabancı hükümetler

  sosyal medya

Sosyal medya ve arama motorları çok güçlü
Araştırmaya göre; her ne kadar hayatı kolaylaştırsalar da çoğunluğun inancı, sosyal medya ve arama motorlarının çok fazla güce sahip oldukları yönünde… Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin %75’i de bu konuda hem fikir ve Türkiye; Nijerya (%84), Mısır (%81) ve Kenya (%79)’dan sonra bu konudaki inanca en çok katılım gösteren ülkeler arasında yer alıyor.

Arama motorları, online uygulamalar ve online reklamlara kıyasla sosyal medyanın bireylerin politik görüşlerinde daha etkili olduğu da araştırma kapsamında ortaya çıkan sonuçlar arasında yer alıyor. Katılımcıların tamamının %42’si, Türkiye’den katılanların da %40’ı sosyal medyanın politik görüşlerini etkilediğini belirtiyor.

İnternette mahremiyet konusunda endişenin artmasıyla birlikte önleyici davranışlar da görülüyor
Araştırmaya katılanların,

 • %43’ü bilmedikleri bir adresten gelen e-mailleri açmadıklarını,
 • %36’sı anti virüs yazılımı kullandığını,
 • %36’sı bazı web sitelerine özellikle girmediklerini,
 • %31’i şifrelerini düzenli değiştirdiklerini,
 • %30’u ise bazı web uygulamalarını özellikle indirmelerini belirtiyor.