İŞ DÜNYASI

DigitalAge | 28.03.2012 - 17:21

Araştırma: Bir günde kaç tweet atmalıyız?

KISSmetrics’in yayınladığı bir infografik, sosyal medyayı kullanan Amerikalıların en yoğun olarak etkileşime geçtiği zamanları baz alarak; Twitter ve Facebook’da paylaşım yapmak için en ideal saat, sıklık ve günleri ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, Twitter’ı kullanan kişi ve şirketlerin paylaşım yapacağı en ideal saat 17:00. Bu saatte paylaşılan tweet’lerin yeniden tweet edilmelerinin oranı yüzde 6 olarak diğer […]

KISSmetrics’in yayınladığı bir infografik, sosyal medyayı kullanan Amerikalıların en yoğun olarak etkileşime geçtiği zamanları baz alarak; Twitter ve Facebook’da paylaşım yapmak için en ideal saat, sıklık ve günleri ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre, Twitter’ı kullanan kişi ve şirketlerin paylaşım yapacağı en ideal saat 17:00. Bu saatte paylaşılan tweet’lerin yeniden tweet edilmelerinin oranı yüzde 6 olarak diğer saat dilimlerin arasında en yüksek yüzdeyi temsil ediyor. Bunun yanı sıra saat başı 1 ile 4 tweet atan kişiler, kullanıcılar tarafından en yüksek paylaşımı sağlıyor. En çok okunan tweet’ler ise haftanın ortasında ve haftasonları paylaşılanlar oluyor.

Facebook ele alındığında ise Facebook’ta en çok paylaşım yapılması gereken gün Cumartesi olarak öne çıkıyor. Bunun sebebi, Facebook kullanıcılarının diğer günler ile kıyaslandığında, daha çok Cumartesi günü paylaşım yapıyor olmaları. Aynı zamanda Facebook’ta en çok 12:00 sularında paylaşımlar artıyor. Facebook’ta en çok ‘beğen’ almak isteyen kullanıcılar ve markaların ise 2 günde 1 paylaşım yapmaları, en ideal sayı olarak öne çıkıyor.