Skip to main content

Otomobil üreticileri araçları yeni teknolojilerle donatmaya devam ederken, sürücülerin dikkatini dağıtan bu yenilikler kaza riskini yükseltiyor.

Teknoloji hayatımızın her alanını dönüştürmeye devam ediyor. Bunu en çok hissettiğimiz yerlerden biri de otomobillerimiz. 10 sene öncesinde tahmin edemeyeceğimiz şeyleri deneyimliyoruz sürüş sırasında; aynı anda web’de geziniyor, tweet atıyor, Facebook statümüzü güncelleyebiliyoruz. Öte yandan, otomobillerin teknolojik olanakları arttıkça fiyatları kadar kaza riski de artıyor.

Araştırma ve eğitim yoluyla trafik kazalarının önüne geçmek için kurulan Washington merkezli ‘American Automobile Association Foundation for Traffic Safety’nin 21-36 yaş arası 120 otomobil kullanıcısıyla gerçekleştirdiği ve sonuçlarını bugün yayımladığı son araştırma, araç içi iletişim teknolojilerinin sürüş esnasında kullanılmasının ne kadar tehlikeli olduğunu gözler önüne serdi.

AAA Foundation for Traffic Safety’nin Utah Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirdiği araştırmadan çıkan sonuçlara göre, saatte 25 mil hızla giden bir araç 40 saniyede üç futbol sahası boyunca yol alabiliyorken, kısa mesaj veya e-posta gönderdikten sonra sürücülerin dikkatlerinin dağınık kalma süresi 27 saniyeye kadar uzayabiliyor. Bu süreçte sürücüler aracı kullanmaya odaklanamıyor. Uzmanlar, sürüşü kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin yarattığı çelişkiye de dikkat çekiyor. Örneğin, navigasyon cihazları sürüşü daha kolay ve güvenli hale getirirken, dikkati dağıtarak bir yandan da tehlikeyi artırabiliyor.