TEKNOLOJİ

Sebla Kutsal | 18.04.2017 - 11:24

Araç başında telefon kullananlar dikkat!

ABD’li araştırma şirketi Zendrive, insanların direksiyon başında telefon kullanma alışkanlıklarına ışık tutan bir rapor yayımladı. Sonuçlar endişe verici…

Araç kullanırken yoldan çok mobil telefonuna bakan sürücüleri, her gün yollarda görüyoruz. Bu eylemin ne kadar tehlikeli olduğunu tahmin etmek de zor değil.

Kaç kazanın araç kullanırken telefonla ilgilenme nedeniyle gerçekleştiği ve benzeri sorulara verebilecek net yanıtlarımız kısa süre öncesine kadar yoktu. Wired’da yer alan habere göre, bu konuyla ilgili olarak kısa süre önce bir araştırma gerçekleştirildi.

3.5 dakikalık risk

Zendrive isimli araştırma şirketi, 3 milyon sürücünün yaptığı 5.6 milyar mil yolculuğun sensör verilerini analiz ederek, sürücülerin günlük hayatlarının yüzde 88’inde mobil telefonlarını kullandıklarını ve ortalama bir saatlik yolculukta 3.5 dakika telefonlarıyla ilgilendiklerini ortaya koydu. Sadece iki saniyelik bir dikkat dağınıklığının kazaları yüzde 20 oranında artırdığı düşünülürse, 3.5 dakika gerçekten ürkütücü bir rakam. Direksiyon başında telefon kullanma davranışının ileri yaştakilerden ziyade genç sürücülerde gözlemlendiği de araştırmanın diğer bir sonucu.

ABD’nin trafikte emniyeti sağlamakla yükümlü kurumu ‘National Highway Traffic Safety Administration’ın tahminine göre, ülkede 2015 yılında 3 bin 500 kişi dikkat dağınıklığına bağlı trafik kazalarında hayatını kaybetti. Görünen o ki, mobil cihazlarına tutkuyla bağlı toplumlarda bu tür kazaların neden olduğu ölüm oranları artmaya devam edecek.