Skip to main content

Apple, ABD Federal Soruşturma Bürosu’ndan (FBI) tarafından iPhone şifresini kırmaları için gelen talebi ‘tehlikeli’ diyerek reddetti ve sebeplerini kullanıcılarına açıkladı

2 Aralık’ta San Bernardino şehrinde 14 kişinin ölümüne neden olan saldırı sonrasında, saldırganın iPhone’una el koyulmuş ancak FBI olaydan bu yana iPhone kilidini açmayı başaramamıştı. Konu Amerikan mahkemesine taşındı ve Amerikan mahkemesi Apple‘a, FBI’a bu konuda destek vermesi yönünde  bir karara imza attı.

Apple mahkeme kararıyla ilgili olarak bir mektup yayınladı
Apple’ın CEO’su Tim Cook okurlarına açık bir mektup yazarak, ABD’nin kendilerinden iPhone hakkında talepte bulunduğunu fakat mahkeme kararına rağmen iPhone şifresini kırmayacaklarını açıkladı.

FBI’ın talebi çok tehlikeli
Açıklamada “FBI’da çalışan profesyonellere büyük saygımız var ve niyetlerinin iyi olduğuna inanıyoruz. Ancak ABD hükümeti bizden sahip olmadığımız bir şey istiyor ve bunu yaratmanın çok tehlikeli olduğunu düşünüyoruz. “ deniyor.

Tim Cook, FBI’ın istediği şeyin özünde kendi kullanıcılarımızı hackleyerek bilgileri elde etmek için bir açık kapı yaratmak olduğunu belirtiyor. Ayrıca bunu gerçekleştirirlerse telefonun yanlış ellere düşmesi durumunda bütün iPhone’lara sızılabileceğinin altını çiziyor. Kullanıcılarımızı korumak için yıllardır sürdürdüğümüz güvenlik önlemlerinin hiçe sayıldığını belirten Tim Cook, FBI’ın kararını yeniden gözden geçirmesi için çağrıda bulundu.