Skip to main content

Apple, küçük ölçekli işletmeleri satın alarak haritalar ve navigasyon hizmetlerini geliştirme konusundaki ciddiyetini kanıtlamış oldu.  Apple, Haritalar servisini geliştirmek için Toronto ve New York merkezli iki startup firmasını satın aldı….

Apple, küçük ölçekli işletmeleri satın alarak haritalar ve navigasyon hizmetlerini geliştirme konusundaki ciddiyetini kanıtlamış oldu. 
Apple, Haritalar servisini geliştirmek için Toronto ve New York merkezli iki startup firmasını satın aldı. Bu satın almalar, Fast Company haberine göre; Google ve diğerlerine karşı akıllı telefonlardaki navigasyon uygulaması kullanıcıları için beklenmedik bir gelişme olduğu düşünülüyor. 
Locationary, alışılagelen navigasyon hizmeti veren bir startup olmayıp; işletmelerin güncel bilgilerini barındıran ve yer bilgilerini içeren bir firma olma özelliğini taşıyor. Apple, Locationary’nin kullandığı hizmetleri iOS üzerinde kendi haritalar uygulamasına taşımayı planlıyor. Yeni satın almanın konumlandırma özelliklerinin geliştirilmesinin yanında Siri gibi keşfetme özelliğiyle ön plana çıkan hizmetlere de önemli bilgiler sağlayacak. 
Venturebeat’in haberine göre; toplu taşıma bilgilerini sağlayan HopStop’un iOS’ta en iyi transit uygulamalarından biri olduğu düşünülüyor. Android ve iOS’ta bulunan uygulama, toplu taşımalar için haritalar, saatleri ve yakında olan duraklar gibi gereken verileri sunuyor. Apple son satın almasıyla HopStop teknolojisini kullanarak; kullanıcılarına otobüs, tren, metro ve diğer toplu taşıma araçlarıyla ilgili verileri sunabilir. 
Apple’ın son olarak sunduğu Haritalar uygulaması, kullanıcıları Google Haritalar’dan kendi uygulamasına taşıma amacını taşıyordu. Ancak Apple, Haritalar hizmetinde konumlandırılan adreslerin kullanıcıları yanlış yönlendirmesinden oldukça eleştirilmişti. Apple CEO’su Tim Cook yaptığı açıklamayla bu durumu düzeltmek için ellerinden geleni yapacaklarını söylemişti.