TEKNOLOJİ

H.Kerem Fındık | 12.05.2017 - 14:18

Apple’dan Corning’e 200 milyon dolar yatırım

Apple, ABD’li ileri imalat teknolojileri firmaları için bir fon kurdu ve ilk yatırımını Corning’e yapacak.

Apple, Gorilla Glass teknolojisinin sahibi Corning’e 200 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı. Apple bu yatırımı Mayıs ayı başında duyurduğu İleri İmalat Fonu kapsamında gerçekleştirecek. Corning, Apple’dan alacağı yatırımla Ar-Ge çalışmaları için gereken sermaye ihtiyacını karşılayacak ve en yeni teknolojiye cam işleme yöntemlerine yoğunlaşacak.  Yatırımın diğer bir nedeni Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesiyle ülkede inovasyonun yerel imalatçılar arasında desteklenmesi olarak da gösteriliyor. Bu arada, Apple ve Corning arasındaki işbirliğinin ilk iPhone’un üretiminden bu yana sürdüğünü not edelim.

Apple geçen yıl ABD’li tedarikçilere 50 milyar dolar ödedi

Yatırıma ilişkin bir değerlendirme yapan Apple COO’su Jeff Williams,  “Corning uzun yıllardır inovasyona önem veren bir tedarikçimiz . 10 yıldır Corning’le işbirliğimiz devam ediyor ve bugün dünyada iPhone ve iPad satın alan müşterilerimiz ABD’de üretilen cama dokunuyor” diyor. Corning Yönetim Kurulu Başkanı  ve CEO’su Wendell P. Weeks yaptığı açıklamada, Apple’la 10 yıldır süren işbirliklerinin yalnız tüketiciler için cam alanında yeniliklere sahne olmadığına değiniyor ve  yaklaşık bin kişiye istihdam sağladıklarını kaydediyor.

Apple’dan gelen bilgilere göre, firma şu an ABD’de 50 eyalette 2 milyon kişiye iş fırsatı sunuyor. Bu işlerin 450 bini ABD’li tedarikçilere sağlanırken, Apple, geçen yıl ülkedeki 9 bin tedarikçiye 50 milyar dolardan fazla ödeme yaptı.

Öte yandan, Apple’ın bu ay başında açıkladığı İleri İmalat Fonu, ABD’de ileri imalat teknolojisine sahip firmaları hedefliyor. Apple bu fon için bir milyar dolar ayırdı.