Skip to main content

Apple Watch, kalp krizi geçiren bir kişinin hayatını kurtardı.

Scott Killian, geçtiğimiz günlerde Apple Watch ile ile ilgili unutamayacağı deneyimi 9to5Mac‘e anlattı. “Artık Apple Watch’un büyük hayranıyım.” diyen Killian’ın hikayesinin ayrıntıları oldukça etkileyici.

50 yaşında bir avukat olan Killian, yaşıyla ilgili sağlık endişelerini ortadan kaldırmak için nükleer stres testi ve metabolik egzersizlerini yaptırdıktan sonra herhangi bir sorunu olmadığı görüldü. Mesleğinden dolayı stresli bir işi olan fakat bundan korunmak için sağlıklı yaşam egzersizlerine devam eden Killian’ın kalp krizi geçirmesi için bir sebep yoktu.

Apple Watch, hastanede yapılan testlerle aynı değeri verdi
Uyku düzenini takip etme amacıyla Apple Watch kullanan Killian, HeartWatch adlı uygulamadan gelen bildirimle uyandı. Uyku halindeyken normalde nabzının dakikada 49 saat attığını kaydeden saat, o gece kalp atışını 121 civarında ölçtü. Hastaneye giden Killian, yapılan ölçümlerde Apple Watch ile aynı değeri verdi. Yapılan testlerde ayrıca dört adet atar damarın tıkanmış olduğu görüldü. Killian, “Eğer uyumaya devam etseydim muhtemelen bir daha uyanamayacaktım.” diyor.

Killian’ın hikayesi hayatımıza giren teknolojilerin sağlık tarafındaki yansımalarına örnek teşkil etmesi bakımından etkileyici. 50 yaşında her erkeğin bu saatlerden kullanmasının gerekli olduğunu söyleyen Killian, ayrıca Apple Watch’da kullanılan Kardia Band’i satın aldı. Kardia Band, EKG sonuçlarını birkaç saniye içinde doktorlarıyla paylaşabilmesine imkan veriyor.