Skip to main content

Teknoloji devi Apple, videoları sıkıştırmak için yapay zekâ algoritmaları geliştiren Mountain View tabanlı bir start-up olan WaveOne’ı satın aldı.

Konuya ilişkin Apple tarafından herhangi bir bilgi paylaşılmasa da WaveOne’ın web sitesi Ocak ayında kapatıldı ve WaveOne’ın kurucu ortaklarından biri de dahil olmak üzere birkaç eski çalışan artık Apple bünyesinde, makine öğrenimi ekiplerinde çalışıyor.

WaveOne’ın eski satış ve iş geliştirme başkanı Bob Stankosh, bir ay önce yayımladığı bir LinkedIn gönderisinde satın almayı duyurmuştu.

WaveOne 2016 yılında Lubomir Bourdev ve Oren Rippel tarafından kuruldu. Video dosyalarının boyutunu azaltmak üzerine çalışan şirketin inovasyonu ise videonun ya da görüntünün donmasını engelleyen “içeriğe duyarlı” video sıkıştırma ve çözme algoritmasıydı.

Yapay zekâ destekli sahne ve nesne algılamadan yararlanan WaveOne’ın potansiyelini gören Khosla Ventures, Vela Partners, Incubate Fund, Omega Venture Partners ve Blue Ivy gibi yatırımcılar Apple’ın satın almasından önce şirkete 9 milyon dolar yatırım yaptı.

Peki Apple, videoları sıkıştırmak için yapay zekâ algoritmaları geliştiren WaveOne’ı neden satın almış olabilir? Apple’ın amacı, video sıkıştırmadaki küçük iyileştirmelerle Apple TV+ gibi hizmetlerin, içeriğin türüne bağlı olarak izleyiciye daha yüksek çözünürlükler sunmasını sağlamak olabilir.

Kaynak: Apple acquired a startup using AI to compress videos – TechCrunch