TEKNOLOJİ

Burcu Şahin | 30.01.2019 - 16:45

Apple, Türkiye’deki iPhone fiyatlarını düşürüyor

Apple, iPhone fiyatlarını Türkiye’nin de dahil olduğu bazı ülkelerde düşüreceğini açıkladı.

Apple, geçtiğimiz Eylül ayındaki etkinliğinde yeni iPhone modellerini satışa sunmuş, beklediği satış grafiğini elde edemeyince fiyatlarda indirime gitmişti. Son dönemde ülkemizdeki dolar kurunun yükselmesiyle birlikte Apple’ın Türkiye’deki ürünlerine zam yapması, Apple ürünlerinin otomobil fiyatlarıyla yarışır hale gelmesine neden olmuştu. Apple CEO’su Tim Cook, bu yılki satış hedeflerine ulaşmalarını beklemediğini dile getirerek, sıkıntı yaşadığı pazarları Türkiye, Rusya, Hindistan ve Brezilya olarak göstermişti. 

Apple’dan iPhone fiyatlarında indirime gidiyor

Tim Cook, Reuters’a yaptığı açıklamada, kilit tarihlerde şirketin iPhone satışlarında ilk kez düşüş yaşadığını belirterek, “iPhone fiyatlarını yerel düzeyde daha tüketilebilir bir hale sokmaya karar verdik” açıklamasında bulundu.

Apple’ın iPhone satışlarının düşmesinin ardından yaptığı indirim ABD tüketicileri için işe yarasa da, Çin ve Türkiye gibi dolar karşısında değer kaybeden ülkelerde, telefon fiyatlarını bir önceki yıla göre çok daha pahalı hale getirdi. Piyasada olduğu 12 yıllık tarihinde ilk kez ikinci defa indirime giden Apple, aralarında Türkiye’nin de olduğu Dolar ve diğer para birimlerine karşı değer kaybeden yerel para birimlerine sahip ülkeler için, yeni bir fiyatlandırma stratejisi izleyecek.

Tim Cook yaptığı açıklamada, Türkiye’de TL’nin bir yılda yüzde 33 değer kaybetmesiyle satışlarının bir önceki yıla göre 700 milyon dolar daha düşük olduğunu söyledi. Aynı zamanda Brezilya, Hindistan ve Rusya’da da yerel para birimlerinden doğan sıkıntılar olduğunu belirterek, kur farkı dolayısıyla sorun yaşanılan ülkelerde indirime gitmeyi düşündüklerini açıklayan Cook, indirim oranı ve zamanıyla ilgili henüz bir bilgi paylaşmadı.