Skip to main content

Apple’ın perakende personelinin “şimdi al sonra öde” hizmetini test ettiği bildiriliyor.

Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine göre Apple, Pay hizmetinin “şimdi al sonra öde” özelliği için şirket içi testini perakende çalışanlarını da içerecek şekilde genişletti. Bu, uzun zamandır beklenen özelliğin yakın zamanda piyasaya sürüleceğinin bir işareti olabilir.

İsminin açıklanmasını istemeyen Apple çalışanlarına göre, teknoloji devi bu hafta perakende satış görevlileriyle temasa geçerek onlara hizmetin test sürümünü sundu. Apple Pay Later adlı teklif, alışveriş yapanların satın alma ödemelerini taksitlere bölmelerine olanak tanıyor.

Teknoloji devi, Apple Pay için sonra öde özelliğini ilk olarak Haziran 2022’deki WWDC etkinliğinde duyurmuştu. Özelliğin İOS 16 ile birlikte Eylül ayında piyasaya sürülmesi planlanmıştı ancak 2023 yılına ertelendi. Bloomberg’den Mark Gurman, o dönemde şirketin “hizmetin sunulmasında oldukça önemli teknik ve mühendislik zorlukları” yaşadığını ve bunun da gecikmelere sebep olduğunu söyledi. Hizmet, Apple’ın şirket içi girişimler için tasarladığı yeni bir finansal platformda çalışacak.

Yeni hizmetin ilk sürümü, tüketicilerin Apple Pay aracılığıyla yaptıkları bir satın alma işlemini faiz veya ücret olmaksızın altı haftada ödenen dört taksite bölmelerine olanak tanıyacak. Gurman, şirketin Goldman Sachs Group ile büyük satın almaların maliyetini faizle birlikte birkaç aya bölen Apple Pay Monthly Installments (Apple Pay Aylık Taksitler) adlı bir seçenek sunmak için çalıştığını söylüyor. Şirket müşterilerin kredi kontrollerini ve onaylarını yürütmek için Apple Financing LLC adlı kendi yan kuruluşunu kurduğuna göre, gelecekte daha fazla ödeme seçeneği sunmayı planlıyor olabilir.

Kaynak: Apple’s retail staff is reportedly testing its ‘buy now, pay later’ service – engadget