POPÜLER

Sebla Kutsal | 20.06.2017 - 11:23

Apple mühendisleri iPhone’un gizli tarihini anlattı

İlk modeli 10 yıl önce piyasaya sürülen iPhone'un gizli tarihi bugün bir kitap olarak ABD'de yayımlandı.

Dünyanın en karizmatik telefonu iPhone‘un üretim sürecinin perde arkası, ilk kez bir kitapta anlatıldı. Steve Jobs‘un 10 yıl önce dünyaya tanıttığı telefonun sırlarla dolu geliştirilme sürecini, ABD’li gazeteci Brian Merchant ‘The One Device: The Secret History of the iPhone” kitabında yazdı.

ABD’de 20 Haziran’da okurla buluşan kitapta iPhone’un devlet sırrı gibi saklanan 2 buçuk yıllık geliştirme aşamasında neler yaşandığı anlatılıyor.

Kitapta aktarıldığına göre, ilk iPhone için çalışan Apple mühendisleri bu süre zarfında adeta “ortadan kaybolmuş”. Bu “ağır çalışma koşulları” mühendislerden Andy Grignon’ın evliliğine mal olmuş.

Kod adı: Mor Proje

Merchant’ın ilk iPhone’u geliştiren mühendislerle yaptığı söyleşilerden derlenen bilgi ve anekdotların da yer aldığı kitapta aktarıldığına göre, Steve Jobs bu süreçte “tam anlamıyla bir paranoyak” gibi davranıyormuş, proje hakkında konuşmayı kesinlikle yasaklamış ve çalışmadan “mor proje” kod adıyla bahsediliyormuş.

Mühendislere iPhone projesinde çalışmaları için teklifinin bile büyük gizlilik içerisinde yapıldığı anlatılan ‘The One Device’ta, bir mühendis projeye çağırılmasını şöyle aktarıyor: “Sen bizi tanımazsın, hakkında konuşulduğunu duyduk, parlak bir mühendissin. Gelip bizimle, adını söyleyemeyeceğimiz bir proje üzerinde çalışmanı istiyoruz.”

Kitapta yer alan en ilgi çekici bilgilerden biri ise, Jobs’un telefon üretmeye karşı uzun süre direnmesi. Jobs, akıllı telefonların sadece “eski kafalıların” ilgisini çekeceğini düşünürken, Apple’de 2004 öncesinde mobil telefonlara “hurda” gözüyle bakılıyormuş.

Kitapla ilgili İngilizce link için tıklayın: brianmerchant.org