Skip to main content

Apple ile IBM, daha fazla kurumsal müşteriye ulaşmak için yaptıkları büyük işbirliğini duyurdu

Apple ve IBM, geniş kapsamlı işbirliğine imza attı. Yapılan anlaşmaya göre; IBM, Apple’a iOS tabanlı mobil yönetim teknolojilerini kullanan işletmelere iPhone ve iPad satışında yardımcı olacak.

Anlaşma ile Apple’ın mobil cihazları için“cihaz yönetimi, güvenlik, analiz ve mobil entegrasyon” gibi IBM’in bulut hizmetlerinin yanında işletmeler özelinde 100’ün üzerinde çözüm sunulacak.

Apple, ayrıca kurumlar için AppleCare planlarını sunacak ve IBM’in “cihaz aktivasyonu, destek ve yönetimi” içeren paketleri destekleyecek.

Apple’ın CEO’su Tim Cook yaptığı açıklamada şunları aktardı:

“İlk kez iOS kullanıcılarının parmak izlerine IBM’in bilinen data analizlerini dâhil ediyoruz. Bu da pazarda Apple için büyük fırsatları beraberinde getirecek. Yaptığımız bu anlaşma ile kurumlara yönelik radikal bir karar almış oluyoruz. Bu da yalnızca Apple ve IBM’in hayata geçirebilecekleri önemli bir adım olma özelliğine sahip.”

Teknoloji devleri arasında kurulan bu ortaklık, iş anlamında mükemmel birlikteliği simgelese de, iki şirketin bir arada çalışacak olması teknoloji dünyasını şaşırtan bir karar.

10 yıl önce, her iki şirket arasında kızışan bir rekabet söz konusuydu. Yıllar içinde Apple’ın tüketici elektroniğine odaklı olması ve IBM’in kurum bazında daha derinleşmesiyle iki devin yolları ayrılmıştı.

Apple, “kendi cihazını getir BT politikasıyla” (BYOD) iş dünyasında zirveye ulaşarak başarıyı yakaladı. Şirketin mobil cihazları Fortune 500 ve Global 500 kurumlarında kullanılıyor. IBM ise Apple’a daha fazla pazar payına sahip olması için belli başlı işletmelere odaklanmasında yardımcı olabilir.

Kaynak: The Next Web

Fotoğraf: Mashable