Skip to main content

Apple, geçtiğimiz Mart ayında eski iPhone modellerini yavaşlattığı için açılan davada 500 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini ve bu paranın yavaşlatılan iPhone’lardan etkilenen kullanıcılara dağıtılacağını duyurmuştu. Firmanın bu sefer ödeyeceği rakam ise 113 milyon dolar olarak açıklandı.

Apple kullanıcıları yıllardır eski iPhone modellerini zamanla yavaşladığı ile ilgili şikayetlerde bulunuyordu. Apple ise iddiaları kabul ederek, cihazların pillerinde oluşabilecek sorunları önlemek için telefonlardaki bir özellikle cihazları yavaşlattıklarını neden olarak kullanıcılara açıklamıştı. Açıklama sonrası sayısız dava ile karşı karşıya kalan Apple, sürecin kapanması için yüksek meblağlar ödemeye devam ediyor.

Bilindiği üzere Apple, geçtiğimiz Mart ayında Apple’ın iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus iPhone SE, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerini yavaşlattığı için açılan davada 500 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini ve bu paranın yavaşlatılan iPhone’lardan etkilenen kullanıcılara dağıtılacağını duyurmuştu. Firmanın bu sefer ödeyeceği rakam ise 113 milyon dolar olarak açıklandı. Söz konusu 113 milyon dolar daha önce ödenen 500 milyon dolara ek olarak ABD’nin 34 eyaleti ve başkenti olan District of Columbia için ödenecek.