TEKNOLOJİ

DigitalAge | 01.02.2017 - 10:19

Apple ilk çeyrek raporundan rekor geldi

Apple ilk çeyrek raporundan rekor geldi

Apple, merakla beklenen 2017 yılının ilk çeyreğine ait raporu kamuoyuna duyurdu.

Apple merakla beklenen yılın ilk çeyrek raporunu kamuoyu ile paylaştı. Apple’ın açıkladığı rapora göre şirket ilk çeyrekte çeyrekte 78,4 milyar dolar gelir ve 17,8 milyar dolar kar elde etti. 2016 yılına kıyasla ilk çeyrekte rekor kıran Apple önemli bir büyüme kaydetti. Şirket, geçen yıl ilk çeyrekte çeyreğinde 75,9 milyar dolar gelir ve 18,4 milyar dolar kar elde etmişti.

Yapılan açıklamada 78.3 milyon iPhone satışı gerçekleştiği açıklandı. Geçen sene elde edilen bu rakamın ise 74.8 milyon olduğu açıklanmıştı. Yani beklenenin aksine markanın iPhone satışlarında da yükseliş yakaladığı görülüyor. iPhone 7’ye en fazla destekçi olan ürün ise Apple Watch oldu. Tim Cook’a göre Apple Watch’un sağladığı en yüksek çeyrek kazancı oldu.

iPad satışlarında düşüş
Apple’ın açıkladığı raporda, 5,4 milyon satış rakamına ulaştığı belirtilen Mac serilerinin geçen sene ise bu dönemde 5.3 milyon rakamlarında kaldığı belirtildi. Bu doğrultuda şirketin iPad serisinin satışlarında gerileme söz konusu. Yapılan açıklamada şirketin bu yıl 13.1 milyon tablet satışı yaptığı  geçen sene ise bu rakamların 16.1 milyon rakamında olduğu da belirtildi.

Apple’ın bir diğer önemli kazanç kapısı ise sağladığı servisler oldu. Apple Pay, iCloud, Apple Music ve App Store’un satışlarında gerçekleşen ivme sayesinde Apple’ın geliri %18 artarak 1.7 milyar dolara yükseldi.