Skip to main content

Brooklyn’deki mahkeme, Adalet Bakanlığı’nın Apple’dan iPhone şifresi açılması yönündeki talebini reddetti. Detaylar haberimizde…

ABD’deki Brooklyn mahkemesi FBI’ın Apple’ın kilitli iPhone için erişim olanağı sağlama konusundaki baskısına dur dedi.

Apple mahkemesi yargıcı James Orenstein karar gerekçesinde “Nihayetinde burada ve ülkenin diğer yerinde süren davalarda yanıtlanması gereken soru, hükümetin Apple’ı tek bir aleti açmaya zorlayıp zorlayamayacağı değil. Bundan sonraki tüm davalarda geçerli olacak bir karar alınıp alınmayacağı. Ben alınamaz diyorum.” diye yazdı.

FBI, geçtiğimiz günlerde Apple’dan istihbarat örgütlerinin gerektiğinde kullanabileceği bir “arka kapı” bırakmasını istemişti. Apple ise kullanıcılarına bir açıklama yaparak, FBI’ın istediği şeyin özünde kullanıcıları hackleyerek bilgileri elde etmek için bir açık kapı yaratmak olduğunu belirtti ve telefonun yanlış ellere düşmesi durumunda bütün iPhone’lara sızılabileceğinin altını çizdi. Bu konuda birçok internet devinin desteğini alan ve FBI’ın kararını yeniden gözden geçirmesi için çağrıda bulunan Apple, Brooklyn mahkemesi tarafından haklı bulundu.