CİHAZLAR

DigitalAge | 17.02.2015 - 13:47

Apple, elektrikli otomobil konsepti üzerinde çalışıyor olabilir

Apple'ın elektrikle çalışan araba konsepti üzerinde çalıştığı konuşuluyor

Teknoloji devi Apple’ın elektrikle çalışan bir araç tasarımı üzerinde çalıştığına dair çıkan haberler gündeme bomba gibi düştü.

Geçtiğimiz günlerde çıkan bir haberde; Apple’ın yeni ürünüyle otomobil dünyasında bir devrim yaratarak, elektrikli araç üreticisi Tesla’ya rakip olabileceğine yer veriliyor.

Apple’ın yüzlerce çalışanı yeni elektronik cihaz tasarımı için gizlice çalışıyor olduğu da haberde verilen detaylardan. Wall Street Journal’ın bir haberine göre; şirketin üst düzey yetkilileri Avusturya’ya ileri teknoloji (high end) otomobil üreticileriyle görüşmeye gitti.

Titan adı verilen yeni otomobil projesi için minivan’a benzeyeceği söyleniyor. Projede iPhone, iPad ve ultra ince laptopları gibi batarya ile çalışan diğer Apple ürünleri için teknolojik buluşlara yer verilmesi bekleniyor.

Apple’ın endüstriyel tasarım ekibinde araç tasarımında tecrübesi olan birkaç kişi bulunuyor. Aralarında geçtiğimiz yıl şirkete katılan Marc Newson da yer alıyor. Newson, Apple Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jony Ive’ın yakın bir arkadaşı. Newson, daha önceden Ford için otomobil konsepti oluşturmuştu.

Marc Newson’un 1999 yılında Ford için tasarladığı 021C konsept araba 

Apple, çıkan haberler hakkında yorum yapmaktan kaçınıyor. Ancak, basında çıkan haberler şirketin CEO’su Tim Cook’un geçtiğimiz Eylül ayında konuşmasında yer verdiği şu sözlerini kaynak gösteriyor: “Apple, kimsenin haberinin olmadığı ve hiç konuşulmayan ürünler üzerinde çalışıyor

Google gibi diğer teknoloji şirketleri, sürücüsüz araç teknolojisi üzerinde çalışırken; Apple’ın elektrikle çalışan otomobilinin Tesla’ya rakip olması bekleniyor. (Elektrikle çalışan otomobil üreticisi Tesla, PayPal ve Space X Kurucusu Elon Musk tarafından kuruldu)

Tesla’nın elektronik araçları, sürücüleri bilgisayarlarla yer değiştirmiyor; bunun yerine sürüş deneyimini teknolojiyle buluşturuyor. Ayrıca dayanıklı ve enerji açısından verimli batarya teknolojisini sunuyor.

Apple, pazara hiç çıkarmadığı geniş yelpazede ürünleri geliştirmek için yaptığı yatırımlarıyla tanınıyor. Ayrıca gerçekleşmeyen yüzlerce prototip tasarımının patentini alıyor.

Beklenen otomobilin geliştirilmesi için uzun bir zamana ihtiyaç duyuluyor.

Geçtiğimiz yıl Apple, Apple Watch’ı sunarak iPad’den bu yana ilk yeni ürününü tanıtmış oldu. Şirket, akıllı saat projesini yıllar süren bir spekülasyondan sonra açığa çıkardı. Apple Watch’ın önümüzdeki aylarda piyasaya sunulması bekleniyor.

Kaynak: Deezen

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı Adam Fagen