Skip to main content

Apple CEO’su Tim Cook, WWDC 2019 ( Dünya Geliştiriciler Konferansı ) etkinliği öncesinde, 16 yaşındaki genç yazılımcı Liam Rosenfeld ile görüşerek kodlama eğitimi hakkındaki fikirlerini paylaştı.

Çocuklar için kodlama diğer adıyla bilgisayar programlama gün geçtikçe popülerleşiyor. Kodlama eğitimi ABD’de de yalnızca çok az okulda veriliyor olmasına rağmen ailelerin yüzde 90’ı çocuklarının bu konuda eğitim almasını istiyor. Geleceğin okuryazarlığı konumunda olan kodlama, önümüzdeki dönemde yaratmanın, ürün ve servis geliştirmenin temel taşı olarak nitelendiriliyor.

Apple ise bu konuda, son birkaç yıldır Dünya Geliştirici Konferansı’na (WWDC) geliştiricilerin yanında yetenekli öğrencileri de davet ediyor. WWDC 2019 etkinliğine katılma hakkı kazanan 16 yaşındaki genç yazılımcı Liam Rosenfeld ile görüşen Apple CEO’su Tim Cook, kodlama eğitimi hakkındaki fikirlerini paylaştı. Orlando şehrindeki bir Apple mağazasında gerçekleşen buluşma esnasında açıklamalarda bulunan Cook “Rosenfeld ile ilgili Kendisi kodlama eğitiminin erken yaşta verilmesi gerektiğinin mükemmel bir örneği” dedi.

Tim Cook, kodlama alanında yetkin hale gelmek için 4 senelik üniversite eğitimine gerek olmadığını belirterek “Bence bu eski ve geleneksel bir yaklaşım. Erken yaşlarda kodlama eğitimi verip lise çağında zorluk seviyesini artırabiliriz” dedi. Cook, açıklamasının devamında, üniversite diplomasının öğrencileri kodlama konusunda illaki iyi bir seviyeye getirmediğini belirterek, “Okul hayatının erken dönemlerinde kodlama eğitimi verilirse ve bu eğitim süresi boyunca öğrenciler zorlukları aşmayı öğrenirse, okuldan mezun oldukları zaman Liam gibi çocuklar App Store’a uygulama kodlayabilecek yetenekte olurlar.” açıklamasında bulundu.

Cook, daha önceki açıklamalarında da gençlere İngilizce yerine kodlama dillerini öğrenme tavsiyesinde bulunarak, kodlama dilini, 7 milyar insana ulaşma şansı olarak nitelendirmişti.

Çocuklar neden kodlama öğrenmeli?

Geleceğin dili kodlama konusunda farklı kesimler için rehber olacak bilgileri bir araya getirdiğimiz yazımızı buradan okuyabilirsiniz.