CİHAZLAR

DigitalAge | 16.01.2014 - 13:51

Apple, 32,5 milyon dolar geri ödeme yapacak

Federal Ticaret Komisyonu’nun belirttiği üzere Apple, çocukların mobil cihazlarda oyun oynarken yaptığı uygulama içi satın alımlarda geri ödeme yapacak.

Apple, çocukların mobil uygulamalarda oynarken ailelerinin izni olmadan yaptığı harcamalardan dolayı; müşterilerine en az 32,5 milyon dolar geri ödeyecek.

Geri ödemeyi ise çocukların mobil cihazlarda oynarken ailelerinin bilgisi ve izni olmadan satın aldığı uygulamalar konusuyla ilgili Apple’ın davada anlaşma sağlamak adına yapacak.

Federal Ticaret Komisyonu’nun bildirdiği üzere, herhangi bir yetki olmadan yapılan satın almalardan dolayı, şirket onbinlerce şikâyet aldı.

Komisyonun başındaki isim Edith Ramirez, yapılan düzenlemenin yalnızca çocukların mobil uygulamalar üzerinde yaptığı harcamaları içerdiğini söyledi. Ramirez, ödenmesi gereken tutarların binlerce doları bulduğunu belirtti.

32,5 milyon dolar tutarı ise Apple’ın ödeyeceği en az miktar. Anlaşmanın bir parçası olarak; Apple’ın çocukların yaptığı yetkisiz satın almalarını müşterilerine geri ödemesi bekleniyor. Belirlenen bu rakam ise değişebilir; ancak tutar 32,5 milyon dolara yükselmezse, aradaki fark Komisyon’a ödenecek.

Federal Ticaret Komisyonu ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak; Apple’ın satın alma prosedürünü değiştirmesi bekleniyor. Bu değişiklik de satın alma öncesinde müşterilerinden onay istemesi seçeneğini eklemesini içeriyor.