Skip to main content

11 yaşındaki ABD’li kız öğrenci, geliştirdiği aygıtla “Amerika’nın en iyi genç bilim insanı” oldu.

Gitanjali Rao isimli 11 yaşındaki ABD’li kız öğrenci, sudaki kurşun oranını pratik ve ucuz biçimde ölçen bir aygıt geliştirerek “Amerika’nın en iyi genç bilim insanı” (America’s top young scientist) olmaya hak kazandı.

Discovery Education ve 3M tarafından ABD’de ortaokul öğrencileri arasında her yıl düzenlenen Young Scientist Challenge‘ta yarışan Gitanjali, fikirlerini geliştirebilmek için üç ay boyunca bilim insanlarıyla çalışan 10 finalist arasından seçildi.

25 bin dolar ile ödüllendirilen genç öğrencinin geliştirdiği cihaz, sudaki kurşunu ölçmek için karbon nanotüpleri kullanıyor.

ABD’de binlerce su sistemi kurşunla kontamine olmuş halde. Gitanjali’nin icadına da, 2014-2015 yıllarında yaşanan bir kontaminasyon skandalı ilham vermiş.

Ölçüm cihazı verileri mobil uygulamaya aktarıyor

Şimdiye dek, sudaki kurşunu güvenilir biçimde ölçmek hem pahalıydı hem de birçok örneğin analize gönderilmesini gerektirdiği için oldukça zahmetliydi. Gitanjali’nin Tethys isimli icadı ise taşınabilir boyutta ve mobil uygulamaya bağlı bir sensörü bulunuyor. Böylece ölçüm gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilebiliyor.

Cihaz üzerinde son düzenlemeleri de yaparak pazara sunulabilecek hale getirmek isteyen Gitanjali, büyüyünce genetik bilimci veya epidemiyoloji uzmanı olmayı hedefliyor.