Skip to main content

Google’ın mobil işletim sistemi Android kullanım oranları açıklandı. Detaylar haberimizde…

Dünyanın en çok kullanılan Google’ın mobil işletim sistemi Android, açık kaynak kodlu olmasından dolayı geliştirmeye daha açık. Ayrıca iOS ve Windows Phone’dan daha çok tercih ediliyor. Peki Google ekosisteminde Android kullanım oranları nedir?

Google’ın işletim sistemi Android’in avantajlı tarafları olsa da, güncel bir ekosistem olmaması, Apple’ın her telefonuna güncelleme sunarken, Android 6.0 Marshmallow güncellemesini halen yeni modellerine bile sunmaması kullanıcılarını üzen bir konu. Bakalım Andoroid kullanım oranlarında zirve kimin?

Andoid kullanım oranlarını aşağıdaki grafikte görebilirsiniz…

Android kullanım oranlarında zirve kimin?

Tabloya göre, Android 6.0 işletim sisteminin kullanım oranı yüzde 7.5 seviyesine çıkmış. Google önümüzdeki günlerde yeni sürümü Android 7.0 N’i tanıtacak ve Eylül ayında dağıtılmaya başlanması planlanıyor. Google‘ın yeni işletim sistemi tüm ekosistemde halen %7,5 kullanım oranına sahipken yeni nesil Android 7.0‘ın başarı grafiği merak edilen bir konu.

2014 yılında yayınlanan Lollipop ise %35.6 oranla halen Android kullanıcıları arasında en popüler işletim sistemi olma unvanını koruyor. Açıklanan rakamlarda dikkat çeken bir konuysa Android 2.3 Gingerbread halen Android cihaz sahiplerinin %2.2’si tarafından kullanılıyor.