Skip to main content

Günümüzde, online alışveriş pazarındaki yükselişle birlikte beyaz eşyalar da internetten satın alınmaya başladı. HizliAl.com’un, verilerine göre artık Türk insanının beyaz eşya alışverişini online yapmayı tercih ediyor. 2011 yılında, 2010’a oranla,…

Günümüzde, online alışveriş pazarındaki yükselişle birlikte beyaz eşyalar da internetten satın alınmaya başladı.

HizliAl.com’un, verilerine göre artık Türk insanının beyaz eşya alışverişini online yapmayı tercih ediyor. 2011 yılında, 2010’a oranla, beyaz eşya kategorisindeki satışlarda yüzde 100 artış yaşanırken, beyaz eşya kategorisinde gerçekleştirdikleri kampanyaların satın alma kararında büyük etkisi olduğu söyleniyor.

İnternet sitesine göre, 2012 Sevgililer Günü raporuna göre Anadolu erkeği, sevgililer gününde eşine çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi almayı tercih etmiş. Aynı durumun 8 Mart Kadınlar Günü’nde de yaşanması bekleniyor. 
 
Aynı veriler, bu durumun sadece İstanbul-Ankara-İzmir gibi büyük iller için geçerli olmadığını da gösteriyor. Son bir yılda siteye gelen beyaz eşya siparişlerinin yüzde 90’ını Anadolu’daki diğer şehirler oluşturuyor. Bu şehirlerin başında Mersin, Van, Diyarbakır, Şırnak ve Mardin bulunuyor. 

Sitede bu kategoride en büyük talep ise ankastre ürünlerine gösteriliyor. Öyle ki geçen yıl bu ürün kategorisindeki satış rakamları yüzde 300 artış göstermiş. Ankastre ürünlerden sonra ise çamaşır ve bulaşık makinelerini mikrodalga fırın modelleri takip ediyor.