İŞ DÜNYASI

Digital Age | 02.08.2022 - 15:28

Amazon’un karbon salımı geçtiğimiz yıl önemli ölçüde arttı

Karbon salımını 2040’a kadar net sıfır seviyesine indirmeyi amaçlayan Amazon, karbon salımının geçtiğimiz yıl önemli ölçüde yükseldiğini açıkladı.

Amazon, karbon salımının geçtiğimiz yıl %18 artarak 71,54 milyon tona ulaştığını açıkladı. Bu miktar, Avusturya ve Bangladeş gibi ülkelerin geçtiğimiz yılın karbon emisyon miktarları ile neredeyse eşit.

Şirket tarafından yayımlanan son sürdürülebilirlik raporuna göre, pandemi öncesi dönemde kaydedilen rakamlara kıyasla da oldukça büyük bir artış yaşandı. 2019 yılı ile kıyaslandığında, 2021 yılı karbon salımında %40’lık bir fark görülüyor.

Şirketin kurucusu ve eski CEO’su Jeff Bezos, 2019 yılında yaptığı bir açıklamada, şirketin 2040 yılına kadar net sıfır karbon salımı seviyelerine ulaşacağını belirtmişti. Fakat şirket, pandemi döneminde hem servis ağına dahil olan noktaların hem de veri merkezlerinin sayısını artırarak hedefinden uzaklaştı. Ek olarak, bu miktarın, ürünlerin üretimleri ile açığa çıkan karbonu içermediğini de belirtmek gerekiyor.

Kaynak: Amazon says its carbon footprint saw a huge rise last year – TechRadar