Skip to main content

ABD’li e-ticaret devi Amazon, internet eczanesi PillPack adlı şirketi satın alıyor.

Türkiye pazarına girmeye hazırlanan  ABD’li e-ticaret devi Amazon, girişimlerine bir yenisini daha ekleyerek internet eczanesi PillPack’i de bünyesine katıyor. Amazon tarafından yapılan açıklamada anlaşmanın bu yılın ikinci çeyreğinde tamamlanması beklenirken anlaşmanın tutarıyla ilgili henüz bir bilgi paylaşılmadı.

PillPack, geliştirdiği online ilaç tedarik sistemiyle hastanın günlük kullanması gereken ilaçları reçeteye göre uygun doz ve sayıya göre düzenleyip kullanıcıların adreslerine teslim ederek çoklu ilaç kullanımını daha kolay hale getiriyor.

Amazon Küresel Müşteri Üst Yöneticisi (CEO) Jeff Wilke, “PillPack müşterilerinin hayatlarını geliştiriyor. Biz de insanlara zaman kazandırarak, yaşamlarını basitleştirerek ve sağlıklı hissetmelerini sağlayarak onlara yardımcı olmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı. Açıklamanın ardından Amazon’un New York borsasında işlem gören hisseleri TSİ 17.05’de yüzde 0,8 primle işlem görürken, ABD’li eczane zincirlerinin hisselerinde büyük kayıplar görüldü.

Geçen yıl Amazon’un internet üzerinden reçeteli ilaç satışına başlayacağı yönündeki iddiaların ardından rakibi Walmart da sektöre girmek üzere bir hamlede bulunmuş ve görüşmelere başlamıştı. Bu yarışta galip gelen Amazon, yaygın teslimat ağı sayesinde müşterilere daha hızlı ilaç teslimatı yapmayı hedefliyor.