Skip to main content

Amazon, Anthropic’e 2.75 milyar dolar daha yatırım yaparak toplam yatırımını 4 milyar dolara çıkardı.

Tüm önde gelen yapay zekâ şirketleri bu alandaki konumlarını güçlendirmek için çaba gösteriyor. Microsoft OpenAI ile önemli iş birlikleri kurarken; Amazon da Anthropic’e destek vererek ilerliyor.

Amazon, yapay zekâ şirketi Anthropic’e geçen yıl Eylül ayında yaptığı 1.25 milyar dolar yatırıma ek olarak 2.75 milyar dolar daha yatırım yaptı ve toplam yatırımını 4 milyar dolara çıkardı.

Amazon tarafından yapılan açıklamaya göre; Anthropic, yeni yatırımla birlikte, gelecekteki modellerini oluşturmak, eğitmek ve dağıtmak için AWS Trainium ve Inferentia çiplerini kullanacak. Anthropic ayrıca dünyanın dört bir yanındaki AWS müşterilerine Amazon Bedrock hizmeti altında kendi geliştirdiği Claude yapay zekâsına erişim sağlıyor.

Claude demişken buu ayın başlarında Anthropic’in şimdiye kadarki en güçlü olduğunu söylediği en yeni yapay zekâ modeli Claude 3’ü piyasaya sürdüğünü de hatırlatalım.

Konuya ilişkin açıklama yapan AWS Veri ve Yapay Zekadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Swami Sivasubramanian, “Anthropic ile dikkate değer bir geçmişimiz var; birlikte dünya çapında farklı büyüklükteki organizasyonlara gelişmiş üretken yapay zekâ uygulamalarını kendi organizasyonlarında kurmalarında yardımcı olduk. Üretken yapay zeka, zamanımızın en dönüşümsel teknolojisi olmaya hazırlanıyor ve Anthropic ile stratejik işbirliğimizin müşterilerimizin deneyimlerini daha da geliştireceğine inanıyoruz ve bir sonraki adım için sabırsızlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Amazon and Anthropic deepen their shared commitment to advancing generative AI – Amazon