Skip to main content

Amazon’un e-ticaret bölümünün ülkemizde ne zaman geleceği konuşuladursun, şirketin bulut hizmetlerini sunduğu platform olan AWS, kısa süre önce Türkçe sürümüyle karşımıza çıktı.

E-ticaret devi Amazon’un bulut hizmeti verdiği platformu Amazon Web Services (AWS) Türkçe sürümüyle yayına girdi. Sitedeki dil seçeneklerine baktığımızda Türkçe’nin 12. dil seçeneği olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Diğer diller arasında İngilizce, Almanca, Portekizce, Fransızca ve İspanyolca ile Çince ve Japonca gibi diller mevcut. Amazon Web Services Lüksemburg ofisinden aldığımız bilgiye göre, AWS’nin Türkçe sürümü geçtiğimiz hafta hayata geçti.

Platformda 140’tan fazla çözüm var
AWS’nin platformunda AWS’nin sunduğu ürün ve çözümlere yer veriliyor. Ayrıca ürün kullanımına dair fiyatlandırmalar da ayrıntılı şekilde paylaşılıyor. AWS’nin ürünlerine göz attığımızdaysa depolamadan ağ içerik teslimine, geliştirici araçlarından AR-VR’a ve güvenliğe değişen 21 çeşit ürün ailesi karşımıza çıkıyor. Bu ürün ailelerin altındaki toplam çözüm sayısı ise 143. Çözümlerden kimisini açmaya çalıştığımızda İngilizce orijinallerini görüyoruz. Fakat Amazon bu içeriklerin seçilen dilde kullanıması için çalıştıklarını belirtiyor. Platformdaki “çözümler” sekmesini tıkladığımızda “uygulamaya göre çözümler” ve “endüstri sektörüne göre çözümler” bölümlerine rastlıyoruz.

AWS, 18 bölgede 55 erişilebilirlik alanını kapsıyor
AWS, dünya çapındaki 18 coğrafî bölgede ve bir yerel bölgede 55 erişilebilirlik alanını kapsıyor. Ayrıca Bahreyn, Hong Kong Özel İdare Bölgesi (ÖİB), İsveç ve ABD’deki ikinci AWS GovCloud Bölgesi ile birlikte dört bölgede 12 erişilebilirlik alanının daha planlanıyor.