Skip to main content

Google’ın yerine Amazon, Twitch’i 970 milyon dolara satın alıyor

Amazon, popüler video oyun yayını yapan internet sitesini yaklaşık olarak 970 milyon dolara satın alma yolunda anlaşmaya vardı.

Yapılan bu duyuru ise YouTube ve Twitch’in bir milyar dolar değerinde Twitch platformunu Google çatısı altına taşıyacağı haberinden sonra oldukça şaşırtıcı. Sonuç olarak; Amazon, Twitch’i geleceğe taşıyacak.

Twitch CEO’su Emmett Shear, Amazon’u tercih etme nedenlerini şu şekilde açıklıyor:

“Amazon’u seçtik; çünkü onlar bizim platformumuza güvendi, bizim değerlerimizi ve gelecek vizyonumuzu paylaşıyor. Amazon bizim planlarımızı geleceğe taşımak için bize yardımcı olacak.”

Yapılan satın almadan sonra Twitch, kendi çalışanlarıyla, kendi markasıyla ve bağımsız olarak kendi yoluna devam edecek.

Amazon CEO’su Jeff Bezos, satın almaya yönelik şu açıklamayı yaptı:

“Oyun yayını yapmak ve izlemek global bir fenomen haline geldi. Twitch, ayda milyarlarca dakika oyun izleyen on milyonlarca insanı bir araya getiren bir platform oluşturdu.”

The Information, satın alma duyurusu yapılmadan önce; Amazon’un hizmeti satın almaya yakın göründüğüne yer vermişti.

Birkaç hafta öncesine kadar Google’ın video oyunda canlı yayın hizmeti sunan Twitch’i satın aldığı konuşuluyordu. Ancak bir süre sonra herhangi bir değişiklik olmadı. Amazon, söylentilere son noktayı koyarak; satın almayı gerçekleştirdi.

Kaynak: The Next Web, The Verge

Fotoğraf: cnbc.com