Skip to main content

Dünyanın en büyük eticaret sitesi Amazon, büyümesini merkez ofisinde de gerçekleştiriyor. Amerika’nın Seattle şehrine inşa edilen yeni merkez ofis sahip olduğu özelliklerle bugünü geleceğe taşıyor.

Son dönemin gişede başarılı filmlerinden Açlık Oyunları (Hunger Games)’nı izleyenler bilir. Uzak gelecekte geçen filmin verdiği mesajın yanı sıra uzay üssünü andıran teknoloji harikası binalar, izleyiciye gelecek hakkında ipucu veriyor. Geleceğe adımı somutlaştıran akıllı ve çevre dostu binalar teknoloji devlerinin de merkez ofislerine ilham oluyor. Amazon’un Seattle’daki merkez ofisi projesi de buna örnek gösterilebilir. Teknoloji devleri artık yeni nesil ofisleriyle hem çevreyi hem çalışanlarını mutlu etmeyi hedefliyor. Sosyal sorumluluklarıyla da öne çıkan teknoloji firmaları çevreye dost, şehir merkezinde ve görsel şölen sunuyorlar.

Amazon’un ABD’nin Washington eyaletinde bulunan Seattle şehrine inşa edeceği geleceğin ofisi tam anlamıyla göze hitap ediyor. Cam ve çelikten oluşan üç kubbenin yan yana geldiği ofiste, bir cam kürenin içinde kendisine ait klima sistemi ve botanik bahçesi bulunuyor. Tamamen sera tasarımında olacak kampüsün en önemli özelliklerinden biri, bu kampüsle çalışanlara bir arada bulunma, yaşama ve sosyalleşme imkânı sağlanacak olması. İçinde ağaçlarında olacağı kürelerde ofis olma özelliğinin dışında turistik gezintiye de açık. Projeye göre içinde perakende mağazalara da yer verilebilecek. Kampüste ayrıca toplantı odaları, ofisler, çalışanların boş vakitlerini geçirmesi için alanlar, yemek yerleri, köpek parkı, eğlence alanı da tasarlanmış durumda.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6