Skip to main content

Amazon-Hachette anlaşmasının yazar ve yayıncılar için değeri…

Amazon ile Fransız yayınevi Hachette arasında e-kitap fiyatlandırma konusunda aylar süren bir anlaşmazlık söz konusuydu. Geçtiğimiz Mayıs ayından buyana süregelen anlaşmazlık artık çözümlenmek üzere.

Hachette’nin elektronik kitap fiyatlarını düşük bulmasının ardından Amazon da oldukça agresif bir tutum takınmış; Hachette’i promosyonlardan çıkarıp; siparişlerini geciktirmeye başlamıştı.

Ancak taraflar arasında geçtiğimiz günlerde yapılan anlaşmaya göre; Hachette, artık kendi kitapları üzerinde fiyat belirleyebilecek. Önümüzdeki yıldan itibaren de Hachette ile Amazon arasındaki ticari ilişkiler normallik kazanacak.

Hachette CEO’su Micheal Pietsch, anlaşmaya varılmasının özellikle yazarlar açısından iyi bir adım olduğu kanısında. Hachette CEO’su, kurumun en büyük satış ortaklarından biri olan Amazon ile sağlanan işbirliğinden yazarlar için uzun yıllar yarar sağlayabileceğini belirtiyor.

Diğer yandan ABD’li yazar Douglas Preston, Amazon’un ABD kitap pazarının neredeyse yüzde 50’sini kontrol ediyor olmasından endişe duyuyor. Ancak, Hachette’nin attığı bu adımın Amazon’un dayatmacı tavrının değiştirilmesi adına umut verici olarak görülüyor.

The New Yorker’da yer alan habere göre; Amazon-Hachette anlaşması, yayıncılar için önemli bir adım olduğundan birçok yazar açısından olumlu bir gelişme. Haberde teorik olarak da olsa; gelir elde ettiğinde yazarları için yatırım yapan yayıncılar göz önüne alıyor.

Hachette ile varılan anlaşma, geçtiğimiz ay, ABD’li yayınevi Simon & Schuster anlaşmazlığının çözümlenmesinin ardından geldi.

Kaynak: The New Yorker

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı D K