Skip to main content

Altower bir konut projesi ve diğer projelerden farkı, akıllı bina teknolojilerine yoğunlaşmış olması. Altınbaş Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Altınbaş, Altower’ı anlattı.

Altınbaş Gayrimenkul 2015 yılında Altınbaş Holding bünyesinde kuruldu. Altınbaş Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Altınbaş’la İstanbul-Göztepe’de inşaatı başlayan ve devam eden yeni projesi Altower hakkında görüştük. Orkun Altınbaş, akıllı bina, akıllı ev çok var. Akıllı bina yapmaya çalışan da var ama yapabilen çok az sayıda. Altower da akıllı bina olacak” diyor. Altınbaş’ın iddiasına göre,  Altınbaş Gayrimenkul dünyada ilk kez akıllı bina sistemini entegre eden şirket olacak. Altınbaş bunun sebebini şöyle açıklıyor: Bu sistemi şu an sadece 5 yıldızlı turistik oteller kullanıyor. Sistem en son yapılan, gerçekten iyi ayrıntılandırılmış projelerde mevcut. Çünkü bunun ne olduğunu anlayamıyorlar.” Altower, konut projesi gibi görünse de en büyük farkı sosyal donatıların yanı sıra günümüz teknolojisinin imkânlarını konuta sığdıran projelerden biri olması.  Bir otelde bulunabilecek hizmeti teknolojiyle birleştirip her kolaylığı sağlamak öncelik olarak belirlenmiş.

Altower’da neler var?

Altınbaş Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Altınbaş, Altower’ın 330 tane 1+1 daireden oluştuğunu ifade ediyor. Ancak tüm daireler modüler sistem ile geliştirildiği için isteğe göre büyük 1+1, 2+1 ve 3+1 dairelere dönüştürülebiliyor. Projenin bütün dijital altyapısını Digivalet adında bir şirket üstleniyor. Şirket aslında 20 yıldır otel sektöründe hizmet veren dünyanın önde gelen firmalarından biri olarak tanınıyor. Orkun Altınbaş, Altower’ın ayrıntılarını şu şekilde anlatıyor: “Işık mı açık kaldı? Uygulamadan bakarak ve kapatmak isterseniz hemen kapatın aplikasyonunuz ile. Dışarı mı çıkacaksınız? Valeye tek tıkla ulaşın ve arabanız kapıya gelsin. Hatta, arabanız mı pislendi? Tek tıkla yıkatabiliyorsunuz.”  Altower’da sporseverler de unutulmamış: Elinizdeki aplikasyonu kullanarak ya da concierge hizmetlerini arayarak özel spor hocanızı ya da masaj talebinizi rezerve edebiliyorsunuz. Şayet özel hoca ile çalışmak istemezseniz spor salonunda tüm spor aletleri sizi bekliyor. Tabii bunlar dışında televizyon, ışık, musluk, kapı, cam, ocak ve klima kontrolü, dilediğiniz gazeteyi uygulamadan okuma gibi birçok özellik de mevcut.  Altınbaş şu örneği de veriyor: Sistem saatten fark ederek, “Acıktınız mı,” diye soruyor. “Evet” deyince size restoranın menüsünü çıkartıyor. Oradan yemeğinizi seçiyorsunuz ve onay veriyorsunuz böylece sisteme sipariş düşüyor.

Altower 24 saat yaşayan bir akıllı bina

Orkun Altınbaş, Altower’ın 24 saat yaşayan bir bina olduğunu ifade ediyor. “Kat hizmetleri ve kuru temizleme gibi her türlü hizmet Altower’da bulunuyor. Gece karnınız acıktığında veya suyunuz bittiğinizde su makinesine gidip ihtiyacınızı alınabiliyor” diyen Altınbaş,  sinema salonunda bulunan mutfakta misafirlerle birlikte atıştırmalıklar hazırlayıp seyredilebildiğini sözlerine ekliyor.